Csak annyit mondott a rabló: Aludj!

A spanyol és a portugál (sport)sajtó felháborodással fogadta újságíróik megtámadását és kirablását. A spanyol Cinco Días két írása Paul Krugman újabb figyelmeztetését továbbította Európának, a Bloomberg pedig felmérést végzett előfizetői körében a következő csőd valószínű helyszínéről.

2010. 06. 09. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

dn.sapo.pt, publico.clix.pt, expresso.clix.pt – Portugália, as.es, marca.es, lavanguardia.es, elpais.es, elmundo.es, mundodeportivo.es – Spanyolország

A portugál és spanyol (sport)sajtó vezető helyen tárgyalta a portugál és a spanyol válogatottal együtt érkezett újságírókat ért fegyveres rablótámadást. A Magaliesburg egyik szállodakomplexumában elszállásolt tudósítókhoz helyi idő szerint szerda hajnali öt óra körül rontottak be a támadók, és elvitték két portugál és egy spanyol újságírótól szakmai felszerelését – kamerákat, fényképezőgépeket, laptopokat és iratokat – és némi pénzt. Antonio Simoes, a Jornal de Notícias és az O Jogo tudósítója például arra ébredt, hogy fegyvert szegeznek a homlokához, és azt üvöltik neki fojtott hangon: Aludj, aludj!

Manuel Sanz, a spanyol As rovatvezetője elmondta, hogy nagyon feszült pillanatokat éltek át kollégáikkal, és nem akarnak Nutbush Boma Lodge-ban, a Magaliesburg központjától 15 kilométerre fekvő, de félreeső falusi szállodában maradni. Inkább az innen 75 kilométerre fekvő Johannesburgba költöznének át. A spanyol El Mundo sportrovata is leszögezte: bár elfogták már az egyik támadót, két nappal a világbajnokság kezdete előtt még mindig nagyon sok kívánnivalót hagy maga után a dél-afrikai közbiztonság.

cincodias.com – Spanyolország


A spanyol gazdasági lap két friss híre: Paul Krugman a The New York Times-ban vezetett blogjában kifogásolta az Európai Unió minapi döntéseit a költségvetés miatti hiány lefaragására hozott uniós intézkedéseket. A 2008-as esztendő közgazdasági Nobel-díjasa tömören mazochistának nevezte az EU megszorító intézkedéseit, mert visszavonta a gazdasági ösztönzőket. A Princeton egyetem tanára föltette a kérdést: valaki végiggondolta már komolyan, hogy ez milyen hatást fog gyakorolni a világ többi részére, beleértve az Egyesült Államokat is? Az euró bevezetését bíráló közgazdász szerint az állami megszorítások lenyomják a pénz leértékelődését gerjesztő kamatlábakat, ezért a világ többi részén is recessziót vált ki. Már csak azért is bonyolultnak érzi a helyzetet, mert az euró gyengesége, illetve az euróövezet állami megszorításai miatt az unió fizetőeszköze már globális nehézségeket okoz.

A lap másik híre megint részben a görögökkel foglalkozott: a Bloomberg ügynökség negyedévente szokta elvégezni előfizetői – elemzők, befektetők és brókerek – körében a Bloomberg Világfelmérést a Des Moines-i székhelyű Selzer & Co. segítségével (Iowa állam). A június 2-án és 3-án megkérdezett globális befektetők több mint 40 százaléka úgy gondolja, hogy Görögország a következő csőd után kilép az euróövezetből. Az egyesült államokbeli befektetők 14 százaléka borúlátó, és szerintük az unió nem tud majd megbirkózni a nehézségekkel, míg az európaiak természetesen derűlátók. A legtöbb – ázsiai, amerikai és európai – megkérdezett egyetértett azzal a vélekedéssel, hogy Görögországnak a legnagyobbak az esélyei az újabb fizetésképtelenségre. Utána Portugália következik (35 százalék), a megkérdezettek több mint negyede szerint Spanyolország sem jár messze ettől a lehetőségtől. Európán kívül Argentínát fenyegeti ismét az államcsőd réme, 2001 után immár másodszor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.