Mi baja Arizonának?

Komolyan megsínylette a bevándorlási törvényeket az Arizonáról alkotott nemzeti összkép – írja a The Washington Post. Az amerikai lap szerint mintegy 100 millió dollárnyi elmulasztott bevételbe került az államnak az ellentmondásos törvény. Egyre több és több rab tér át muzulmán hitre a brit börtönökben – írja a The Times. A lap a börtönügyi főellenőr tanulmányát idézve arról tudósít, hogy az elítélteket főleg az összetartó közösség és a több szabadidő vezeti a prófétához, nem elhanyagolható azonban az étel minősége sem.

Kovács N. László
2010. 06. 08. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Washington Post (www.washingtonpost.com)

Komolyan megsínylette a bevándorlási törvényeket az Arizonáról alkotott nemzeti összkép – írja a The Washington Post. Az amerikai lap szerint mintegy 100 millió dollárnyi elmulasztott bevételbe került az államnak az ellentmondásos törvény.

„Akárhová megyek, az emberek azt kérdezik: Mi baja Arizonának?” – panaszkodik Kyrsten Sinema, egyike az állam kevés demokrata képviselőinek. Arizona az utóbbi időben a reflektorfénybe került, de nem kifejezetten előnyére – a bevándorlási törvény és a kisebbségi oktatás elleni támadás által keltett negatív hírverés máig nem ült el. „Szeretnék végre jó híreket olvasni az otthonomról” – írja blogjában Sinema.

A problémát Jan Brewer kormányzó is érzékeli: a napokban 250 ezer dolláros költségvetéssel induló bizottságot állított fel, melynek célja helyrehozni az állam image-ét, az arizonai gazdasági kamara 13 tagja pedig azon munkálkodik, hogy a fővárosba, Phoenixbe hozza az első osztályú baseball-liga jövő évi döntőjét.

Az élénkítésre szükség is van: a törvények ellen tiltakozó aktivisták bojkottra buzdítanak, amihez több zenész, köztük a Sonic Youth, Kanye West és a Rage Against the Machine is csatlakozott. A phoenixi polgármesteri hivatal számításai szerint az állam mintegy 100 millió dollárnyi bevételtől esett el a negatív kampány következtében.

Bár a törvény csak július végén lép életbe, a helyi mexikói közösségek máris félve készülnek a következményekre. Egy családban ugyanis általában vegyesen találhatók olyanok, akik már törvényesen tartózkodnak az országban, és olyanok, akik még nem szerezték meg az engedélyeket. „Többen más államokba költöztek” – mondja a helyzetről Vili Valderrama tiszteletes, a határ közeli Nogales papja. „Az emberek elcsüggedtek, úgy érzik, nincs hatalmuk a sorsuk felett.”

Legutóbb az 1980-as években esett ekkora csorba Arizona nemzeti megítélésén, amikor republikánus képviselők egy csoportja – köztük Obama elnökválasztási ellenfele, John McCain – tiltakozását fejezte ki a Martin Luther King tiszteletére bevezetendő emléknap ellen.

The Times (www.timesonline.co.uk)

Egyre több és több rab tér át muzulmán hitre a brit börtönökben – írja a The Times. A lap a börtönügyi főellenőr tanulmányát idézve arról tudósít, hogy az elítélteket főleg az összetartó közösség és a több szabadidő vezeti a prófétához, nem elhanyagolható azonban az étel minősége sem.

Dame Anne Owers ma megjelent írása szerint a muszlim vallású rabok száma az 1990-es évek óta drámai mértékű emelkedésnek indult: 1994-ben 2513 iszlám hívőt tartottak fogva Nagy-Britanniában, míg 2008-ban már 9795-öt. A tanulmány szerint nem hanyagolható el a kényszerített térítés sem, a legtöbben azonban a hívőknek járó extra juttatások miatt választják a mohamedán hitet. A muzulmánokat ugyanis többek között a pénteki ima idejére felmentik a munka és minden egyéb tevékenység alól.

Az áttérők egy része úgynevezett „kényelmi hívő”, akit a tanítások helyett az extra szünet és az étel vezérel: minden börtönben elérhető ugyanis „helal”, azaz az iszlám előírásoknak megfelelően elkészített menü, mely általában jobb minőségű, mint az átlagos börtönkoszt. „Egész jó a kaja, tulajdonképpen ezért tértem át” – mondta az egyik elítélt Owersnek. Mások az erős közösséghez való tartozás érzése miatt választják az új hitet. „A testvéreim mindenben támogatnak” – magyarázta az egyik rab. „Megosztjuk, amink van, és figyelünk egymásra”.

A jelentés adatai szerint a muszlim elítéltek csupán egy százaléka ül börtönben terrorvádak miatt, az őrök és az egyéb személyzet azonban hajlamos minden arab származású, muzulmán rabot ebbe a csoportba sorolni. Owers figyelmeztet, ha ez nem változik, az komoly veszéllyel járhat: a terroristaként kezelt rabok a megalázó bánásmód miatt valóban a szélsőségek felé fordulhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.