Nagyon dühösek a spanyol csendőrök

A portugál Jornal de Negócios egy meg nem nevezett egyesült államokbeli tanulmányból megtudta, hogy mennyi törvénytelen pénz folyt át Portugálián 2005 óta. A spanyol El Mundo azt kutatja, mennyire és miért mérgesek a spanyol csendőrök, valamint hogy hogyan tiltakoznak. A spanyol sajtó vezető helyen tárgyalja az új foglalkoztatási törvény részleteit és fogadtatását.

2010. 06. 16. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jornaldenegocios.pt – Portugália

Egy meg nem nevezett egyesült államokbeli tanulmány számításai szerint 2005 óta 112 milliárd törvénytelen eredetű euró tűnt el Portugáliából – számolt be az állításról a portugál gazdasági hírportál. Ez annyit jelent, hogy évente átlag 22,4 milliárd euró távozik az Ibériai-félsziget kisebbik országából többek között offshore cégekbe. A tanulmány az ország pénzforgalmának alapos vizsgálata során vonta le ezt a következtetést, és becslése alapján minden hét évben az ország GDP-jével megegyező összeg lép be – törvénytelenül – az ország pénzrendszerébe, hogy aztán ugyanolyan illegálisan is hagyja el az országot.

Elmundo.es – Spanyolország

A spanyol csendőrök megtalálták a módját az ötszázalékos bércsökkentés elleni tiltakozásnak: egy ideje megállítják ugyan a szabálysértő autósokat, de nem mindig büntetik meg őket, és fel sem jegyzik az ilyenkor kötelező adatokat. A kezdeményezés nem a szakszervezeteké, hanem az egyes csendőröké, akik e-mailekben és internetes fórumokon hirdették meg tiltakozási formájukat – írta a spanyol El Mundo. A közlekedési rendészet vezetője szerint meg kell várni, hogy meddig tart ez a tiltakozási forma. Ha rövid időn belül abbamarad, az nem okoz fejtörést senkinek, de ha hosszabb ideig, akkor ennek előbb-utóbb az lesz a következménye, hogy ismét lazulni fog az autósok fegyelmi szintje.

elpais.es, elmundo.es, lavanguardia.es, abc.es, cincodias.es, expansion.com – Spanyolország

A spanyolországi sajtó vezető híre, hogy José Luis Rodríguez Zapatero, a szocialista kormányfő nem kapta meg a támogatást egyik parlamenti párttól sem az új foglalkoztatási törvényhez. Ezért a legfrissebb értesülések szerint a minisztertanács úgy döntött, hogy minden ledolgozott év után 33 nap jár, ha a dolgozót az elfogadandó törvény rendelkezései szerint alkalmazták. Az eddigi gyakorlat alapján a határozatlan idejű szerződések felbontásakor 45 napot fizettek minden ledolgozott év után. Az állam ezenkívül többek között fizeti az összes határozott idejű szerződéssel alkalmazott 8 napi munkanélküli segélyét.

Celestino Corbacho munkaügyi miniszter szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az új helyzet miatt késik a tervezett osztrák foglalkoztatási modell bevezetése. Ennek keretében minden munkavállaló részére létrehoznának egy pénzalapot, amelybe munkaképes kora végéig fizeti a járulékot. A munkaadóknak tett engedmény, hogy indoklás nélkül elbocsáthatja dolgozóit, ha a cég fél éven keresztül veszteséget termel.

A kormány még pénteken hozta nyilvánosságra az új törvény első részleteit, amit a szakszervezetek helyből elutasítottak, a munkaadók pedig rendkívül puhának, úgymond, „reformocskának” minősítettek. A két legnagyobb spanyol grémium már meghirdette első tiltakozását június 25-re, ekkor a vasúti dolgozók állnak le 24 órára.

Mint emlékezetes, május 20-án a Zapatero-kormány hajszál híján belebukott, amikor sikerült elfogadtatnia a januári utáni második megszorítócsomagot, amelynek keretében többek között öt százalékkal csökkentették a közalkalmazottak bérét. A szavazást június 22-én tartják a madridi alsóházban, de egyelőre semmi jele, hogy Zapatero elegendő támogatást tud szerezni hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.