Elpais.es, Cincodias.com – Spanyolország, Jornaldenegocios.pt – Portugália
A spanyol El País gazdasági rovata hétfőn alaposan elemezte a nagyobbik félszigetország gazdaságának pénzügyi helyzetét, mert nehéz helyzetbe hozná a hitelező uniós tagállamokat esetleges fizetésképtelenségével. Ugyanis Franciaország és Németország adta a két legnagyobb összeget a spanyol állami és magánszektornak – 205, illetve 167 milliárd eurót – az összesen 602 milliárdból. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia bankjai is befektettek a napfényes Spanyolországban: az előbbiek mintegy 140 milliárddal, utóbbiak pedig 114 milliárd euróval vették ki részüket a hitelkihelyezésekből. A spanyol bankok viszont a szintén nehéz helyzetű Portugáliának is kölcsönöztek 110 milliárdot, és ennek csaknem kétharmadát a nem pénzügyi magánszektornak. Az euróövezet tagállamainak bankjai a spanyol állami, pénzügyi ágazatnak és a magánvállalkozóknak is hiteleztek, ezért nem érdekük, hogy bekövetkezzen a legrosszabb, a spanyol csőd. Az elemzés szerzője szerint ezért figyelik idegesen a spanyol gazdaság helyzetét, és ezért gyakorolnak egyre nagyobb nyomást a Zapatero-kormányra, és sürgetik a minél gyorsabb spanyol gazdasági intézkedéseket a piacok megnyugtatására. A múlt héten feszült volt az egymásnak hitelező bankközi piac (a Nemzetközi Kifizetések Bankjában – BIS – a bankok egymásnak adnak hitelt), mivel a bankok kölcsönösen nem bíztak egymásban. Egyelőre a spanyol bankok voltak a célpontok, ami abban nyilvánult meg, hogy kevesebbet hiteleztek nekik.
A portugál gazdasági portál vezető híre volt a Bloomberg-ügynökségre hivatkozva: a francia Jean-Claude Trichet, a Központi Európai Bank, illetve a portugál José Manuel Dura Barroso, az Európai Bizottság elnöke is már hajlandó elfogadni, hogy Spanyolország vegye igénybe az EU és az IMF 750 milliárd eurós rendkívüli segélyét a külső adósság enyhítésére. A spanyol gazdasági napilap, a Cinco Días is idézte a német Frankfurter Allgemeine Zeitungot, amely hétfői számában kérte az Európai Unió mielőbbi beavatkozását. Pénteken a Financial Times német kiadása szellőztetett meg hasonló információt, de Brüsszelben és Madridban is cáfolták a hírt. A Cinco Días szerint Brüsszelben azt sejtik, hogy Németország terjesztheti a spanyol segélycsomagról szóló híreszteléseket, sőt „spekulatív torzításokat”.
Expresso.clix.pt – Portugália
Az Expresso hetilap, a legnagyobb kereskedelmi televízió, a SIC és a Radio Renaissenca megrendelésére az Eurosondagem közvéleménykutató-iroda június elején felmérte a portugál választók válsághangulatát. A szavazópolgárok többsége – 50,3 százaléka – többek között biztosra veszi, hogy a tavaly újraválasztott szocialista José Sócrates második kormánya vagy már idén, vagy jövőre meghirdeti az előre hozott választásokat. A második fontos következtetés: a legnagyobb ellenzéki párt, a nevével ellentétben jobbközép szociáldemokraták (PSD) népszerűségben hajszál híján, mindössze egy tizedponttal, de megelőzik a szocialista pártot (PS). A harmadik következtetés szerint ha vasárnap tartották volna az elnökválasztásokat a jelenlegi államfő, a jobboldali Aníbal Cavaco Silva már az első fordulóban nyerne.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban