Német szóbeszéd a spanyol segély?

A spanyol El País és a Cincodias, valamint a portugál Jornal de Negócios azokkal a híresztelésekkel foglalkozott, hogy az unió nyomására Spanyolország mégis kér a 750 milliárdos rendkívüli EU-segélyből. Az Expresso közölte a legfrissebb felméréseket a portugál szavazók hangulatáról.

2010. 06. 14. 15:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elpais.es, Cincodias.com – Spanyolország, Jornaldenegocios.pt – Portugália

A spanyol El País gazdasági rovata hétfőn alaposan elemezte a nagyobbik félszigetország gazdaságának pénzügyi helyzetét, mert nehéz helyzetbe hozná a hitelező uniós tagállamokat esetleges fizetésképtelenségével. Ugyanis Franciaország és Németország adta a két legnagyobb összeget a spanyol állami és magánszektornak – 205, illetve 167 milliárd eurót – az összesen 602 milliárdból. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia bankjai is befektettek a napfényes Spanyolországban: az előbbiek mintegy 140 milliárddal, utóbbiak pedig 114 milliárd euróval vették ki részüket a hitelkihelyezésekből. A spanyol bankok viszont a szintén nehéz helyzetű Portugáliának is kölcsönöztek 110 milliárdot, és ennek csaknem kétharmadát a nem pénzügyi magánszektornak. Az euróövezet tagállamainak bankjai a spanyol állami, pénzügyi ágazatnak és a magánvállalkozóknak is hiteleztek, ezért nem érdekük, hogy bekövetkezzen a legrosszabb, a spanyol csőd. Az elemzés szerzője szerint ezért figyelik idegesen a spanyol gazdaság helyzetét, és ezért gyakorolnak egyre nagyobb nyomást a Zapatero-kormányra, és sürgetik a minél gyorsabb spanyol gazdasági intézkedéseket a piacok megnyugtatására. A múlt héten feszült volt az egymásnak hitelező bankközi piac (a Nemzetközi Kifizetések Bankjában – BIS – a bankok egymásnak adnak hitelt), mivel a bankok kölcsönösen nem bíztak egymásban. Egyelőre a spanyol bankok voltak a célpontok, ami abban nyilvánult meg, hogy kevesebbet hiteleztek nekik.

A portugál gazdasági portál vezető híre volt a Bloomberg-ügynökségre hivatkozva: a francia Jean-Claude Trichet, a Központi Európai Bank, illetve a portugál José Manuel Dura Barroso, az Európai Bizottság elnöke is már hajlandó elfogadni, hogy Spanyolország vegye igénybe az EU és az IMF 750 milliárd eurós rendkívüli segélyét a külső adósság enyhítésére. A spanyol gazdasági napilap, a Cinco Días is idézte a német Frankfurter Allgemeine Zeitungot, amely hétfői számában kérte az Európai Unió mielőbbi beavatkozását. Pénteken a Financial Times német kiadása szellőztetett meg hasonló információt, de Brüsszelben és Madridban is cáfolták a hírt. A Cinco Días szerint Brüsszelben azt sejtik, hogy Németország terjesztheti a spanyol segélycsomagról szóló híreszteléseket, sőt „spekulatív torzításokat”.

Expresso.clix.pt – Portugália

Az Expresso hetilap, a legnagyobb kereskedelmi televízió, a SIC és a Radio Renaissenca megrendelésére az Eurosondagem közvéleménykutató-iroda június elején felmérte a portugál választók válsághangulatát. A szavazópolgárok többsége – 50,3 százaléka – többek között biztosra veszi, hogy a tavaly újraválasztott szocialista José Sócrates második kormánya vagy már idén, vagy jövőre meghirdeti az előre hozott választásokat. A második fontos következtetés: a legnagyobb ellenzéki párt, a nevével ellentétben jobbközép szociáldemokraták (PSD) népszerűségben hajszál híján, mindössze egy tizedponttal, de megelőzik a szocialista pártot (PS). A harmadik következtetés szerint ha vasárnap tartották volna az elnökválasztásokat a jelenlegi államfő, a jobboldali Aníbal Cavaco Silva már az első fordulóban nyerne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.