Nevet változtatnak a kommunisták

A spanyol El Mundo kiemelt híre: a tartós sikertelenség miatt többek között nevet változtatnak a spanyol kommunisták. Portugáliában is idézték vatikáni sajtó kíméletlen bírálatát a pénteken elhunyt kommunista író, José Saramago kapcsán.

2010. 06. 20. 15:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elmundo.es – Spanyolország

A spanyol lap szombati címoldalas híre: a volt szocialista tábor felbomlása után széthullott spanyol kommunista párt a sorozatos rossz választási eredmények miatt úgy döntött, hogy többek között nevet vált. Egyesült Baloldal (IU) néven még 1992-ben jegyezték be az új alakulatot, és hiába kapta a legutóbbi (2008-as) parlamenti választásokon a harmadik legtöbb szavazatot az egész országban, mindössze két képviselőt küldhetett a madridi parlamentbe. A névváltásra a következő megméretés, a 2012-es parlamenti választás előtt kerülhet sor, az előkampány elején. A jövő héten kezdődő országos vitán napirendre tűzik az új típusú párt programjának vitáját, amelynek nagyszabású célja: szövetkezni többek között a környezetvédőkkel, a baloldali szocialistákkal, a köztársaságpártiakkal és a baloldali nacionalistákkal. Cayo Lara, a párt másfél éve megválasztott új koordinátora élesen elítélte politikai jelentésében a jelenlegi spanyol szocialista kormányfőt. Lara szerint május 12-én José Luis Rodríguez Zapatero egyszerűen „a piacok postása” lett, amikor külső nyomásra előterjesztette második megszorító csomagját.

dn.sapo.pt, diario.iol.pt, sol.pt, publico.clix.pt, expresso.clix.pt – Portugália, osservatoreromano.va – Vatikán

A portugál lapok vezető témája péntek óta az irodalmi Nobel-díjas író, José Saramago halála, illetve a gyászhír fogadtatása a hazai és a nemzetközi sajtóban. A szocialista kormány kétnapos országos gyászt rendelt el, és már eldöntötték, hogy valahol Portugáliában maradnak földi maradványai. A Portugal Diário hírportálnak feltűnt, hogy akkor sem eresztették félárbocra az ország legnagyobb lobogóját a lisszaboni VII. Eduárd parkban, amikor megérkezett a fővárosba a Saramago koporsóját szállító hajó a Spanyolországhoz tartozó Lanzarote szigetéről. A Sol című hetilap pedig elsőként számolt be a jobboldali államfő, Aníbal Cavaco Silva döntéséről: nem vesz részt a bevallottan kommunista és istentagadó irodalmár temetésén. Marcelo Rebelo de Sousa, az elnök egyik tanácsadója csak annyit közölt, hogy lélekben viszont ott lesz a gyászszertartáson. A Vatikán napilapja, a L'Osservatore Romano Saramago halála után, szombaton fogalmazta meg újabb bírálatát a néhai író ellen: a „Mindenható elbeszélő” című írásban Claudio Toscani olyan vallásellenes, szélsőséges és populista embernek és értelmiséginek nevezte Saramagót, aki vakon hitt a történelmi materializmusban, vagyis a marxizmusban – fogalmazott a szerző. A halottnak kijáró méltatás azért maradt el, mert Saramago több regényében figurázta ki a vallást és a hagyományokat. Toscani értékelte az elhunyt író életművét, és többek között jelentéktelennek tartotta Az Evangélium, Jézus Krisztus szerint című 1991-ben megjelent könyvet. Saramago tavaly megjelent utolsó műve, a Káin című regény kapcsán újfent sértő megjegyzést tett a Bibliára: kegyetlenségek gyűjteményének nevezte a Szentírást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.