Szövetségi elnök lenne az újságíró és a dalszerző is

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy milyen apró reformocskát sikerült összehozni Sarkozy berlini látogatásán. A Die Presse Horst Köhler szövetségi elnök búcsúztatásáról tudósít.

2010. 06. 16. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)

A konzervatív német napilap Az egység látszata című cikkében elemzi Nicolas Sarkozy berlini látogatásának eredményeit. Képzeljük el, hogy a német labdarúgó-válogatott két vezetője sajtótájékoztatón bejelenti: sikerült megállapodniuk, a jövőben is tizenegyen játszanak a csapatban. Ilyesmi történt hétfő este a kancellári hivatalban, amikor Angela Merkel kancellár és Nicolas Sarkozy elnök bejelentette, megállapodtak abban, hogy a jövőben „a 27 uniós tagállamnak lesz gazdasági kormánya”, új intézményeket azonban nem állítanak fel.

Sarkozy eredetileg a 16 eurót használó tagállamra kiterjedő gazdasági kormányt követelt. Ennek egy titkársággal (lehetőség szerint párizsi székhellyel) kellett volna intézményesülnie, és valódi irányító funkcióval rendelkeznie. Merkel ezzel szemben azzal érvelt, nem szabad megosztani a belső piacot, és nem lehet első és másodosztályú uniós tagállam. A kancellár a franciáknak csak annyi engedményt tett, hogy az eurócsoport tagállamai szükség esetén rendkívüli találkozót tartanak.

A kimerültnek tűnő Sarkozy a tárgyalásokat követően megpróbálta a retorikai engedményeket kompromisszumként értelmezni. Most a pragmatikus cselekvés ideje jött el, ezzel az utalással adott hangot a francia elnök annak, hogy intézményi megerősítés nélkül is lehetséges a szükséges egyeztetés. Ugyanakkor Berlin és Párizs megállapodtak a deficitkritériumokat krónikusan megsértő államok elleni szankciókban. Merkelnek már korán fel kellett adnia azt a követelését, hogy végső esetben egy ország kizárható az euróövezetből. Sarkozy hajlandó volt ellentételezésként hozzájárulni, hogy a krónikus visszaesőktől megvonják a szavazati jogot.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Köhler búcsúja: „Megtiszteltetés volt Németországot szolgálni” című cikkében tudósít a szövetségi elnök tegnapi búcsúztatásáról. Horst Köhler szövetségi elnök kedd esti búcsúztatásán magyarázta meglepő lemondását. „Olyan döntést hoztam, amit helyesnek tartottam és tartok most is” – nyilatkozta a Bellevue-kastélyban tartott fogadáson. „Megtiszteltetés volt Németországot szolgálni” – mondta Köhler. A két hete lemondott Köhlert katonai parádéval búcsúztatták. A parádén Angela Merkel, Norbert Lammert (mindkettő CDU), valamint Guido Westerwelle (FDP) alkancellár és Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) honvédelmi miniszter vett részt.

A parádé előtt a 67 éves politikus megköszönte munkatársai tevékenységét s az „elmúlt hat év csodálatos támogatását”. Utódjáról a szövetségi elnökválasztó gyűlés fog dönteni. A berlini kormánypártok Christian Wulff (CDU) alsó-szászországi miniszterelnököt indítják. Az SPD és a zöldek Joachim Gauckot, az egykori Stasi-kormánymegbízottat jelölik, míg a Baloldali Párt Luc Jochimsen újságírónőt, az NPD a dalszerző Frank Rennicket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.