Jornaldenegocios.pt – Portugália, Cincodias.es, Expansion.com – Spanyolország
A portugál és a spanyol gazdasági lapok is beszámoltak a londoni Fitch kockázatelemző szerdán közzétett, Bizalmi válság az euróövezetben című jelentéséről. A Fitch megerősítette az IMF és az EU minapi bejelentését: Spanyolországnak nem kellett volna kérnie az EU és az IMF összesen 750 milliárd eurós segélyalapjából. A Fitch véleménye szerint eltúlozták a spanyol állam fizetőképességének valódi helyzetét. Sőt beismerte, hogy a piacok csak úgymond „tesztelni akarták a politikai szakítószilárdságot”, akárcsak azt, hogy az európai államok mennyire értik meg egymást. Ettől függetlenül tartós válságot jósolt az euróövezetnek, mert súlyos makrogazdasági egyenlőtlenségek osztják meg, főleg Németországot és Spanyolországot. Ezenkívül a jelentés szerzője biztosította az „európai periféria” államait, hogy ha valamelyiknek mégis szüksége lenne a segélyalapra, az összeg 2012 végéig rendelkezésre áll. A jelentés leszögezte, ha Portugália eljutna a fizetésképtelenségig, akkor ebből az összegből 66 milliárd euróra számíthat. A legnagyobb összeget Spanyolország kapná – 534 milliárd eurót –, Írországnak pedig 102 milliárdot szánnának hasonló esetben.
Cincodias.com – Spanyolország
A spanyol gazdasági napilap szerdai írása a Merrill Lynch kockázatelemző és a Capgemini adatbank közösen elkészített éves jelentését közölte, miszerint hiába a három éve tartó gazdasági válság, nem kevesebb, hanem több a Spanyolországban élő vagyonos személyek száma. Tavaly például 12,5 százalékkal nőtt azoknak az aránya, akiknek egymillió dolláros – 814 ezer eurós – vagyonuk volt az előző évhez képest – jelenleg 143 ezren vannak. Az egész világra kivetítve is nőtt az arány tavaly, és összesen 10 millióra becsülik létszámukat. Ázsia és a Csendes-óceán térsége először érte el a 3 millió fős létszámot, és először hozta be Európát – tavaly 25,8 százalékkal nőtt az ilyen vagyonos személyek száma –, Ázsián belül pedig főleg Indiában és Hong Kongban lett több a milliomos (30,9 százalékkal). Világviszonylatban különösen három országban összpontosulnak a vagyonosok: az Egyesült Államokban, Németországban és Japánban, miközben Spanyolország tavaly is megtartotta tizenkettedik helyét.
folha.uol.com.br – Brazília
A brazil állam Phenjanban tavaly megnyitott nagykövetségének vezetője, Arnaldo Carrilho szerint országa szívesen közvetítene a nemzetközi közösség és Észak-Korea között – közölte hétfőn a brazil lap. A Folha de Sao Paulo tudósítójának nyilatkozó követ azt is elmondta, hogy a nemzetközi embargó ellenére tavaly 215 millió dollár volt a két ország közötti áruforgalom értéke. A cikk szerzője szerint Brazília egyre inkább igyekszik nagyobb nemzetközi szerepet betölteni, és erősebb kampányba kezdett, hogy bekerüljön az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai közé.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!