A katalán politikai pártok nagyon sokat civakodtak a tüntetés előtt, de végül megállapodtak a tiltakozó menet jelszavaiban és jelképeiben: a menet élén kétoldalt a katalán nyelvű „Nemzet vagyunk, mi döntünk magunkról” szövegű transzparens halad, mögötte pedig egy huszonöt méter hosszú és 10 méter széles katalán lobogót visznek csaknem százan. A 80 éves Jordi Pujol, a tartomány 1980 óta megszakítás nélkül ötször is megválasztott elnöke (1980-2003) meg is rótta a civakodó feleket az eseményhez méltatlan perpatvar miatt. Artur Mas, a kereszténydemokrata-liberális pártszövetség, az Összetartás és Unió (CiU) vezetője péntek este provokációnak nevezte a spanyol alkotmánybíróság azon döntését, hogy egy nappal a statútumvédő tüntetés előtt tette közzé a teljes szakvéleményt. Indoklása szerint minden egyes törölt vagy átfogalmazott cikkely újabb tiltakozók ezreit szólítja az utcákra szombaton.
Az alkotmánybíróság azzal indokolta döntését, hogy az 1978-ban elfogadott „Magna Chartához” igazította a 2006. március 30-án egyszer már Madridban is megszavazott és jelentősen átdolgozott 1980-as alaptörvény 223 cikkelyét. Az 1978-as alkotmány ugyanis csak egy nemzetet ismer el, a spanyolt, ezért a katalánokat, a baszkokat és a galíciaiakat is csak nemzetiségnek tekinti. Teljes egészében törölt 14 fontos cikkelyt, átfogalmazott harmincötöt, ezért Artur Mas úgy reagált, hogy valósággal kiherélték az új statútumot. Ő volt az a politikus, aki 2006 januárjában hetekig tárgyalt róluk Madridban a szocialista kormány fejével, José Luis Rodríguez Zapateróval. A spanyol néppárt (előbb Néppárti Szövetség, majd 1989-től Néppárt, PP) alapítója, és tiszteletbeli, sőt korelnöke, a 87 éves Manuel Fraga pénteken közölte, hogy nem szabad játszadozni a nemzet szóval, mert az országban csak egy nemzet van, mégpedig a spanyol. Fraga közölte – ő a spanyol alkotmány egyik atyja is –, hogy a nagy nyomás ellenére jó ítéletet hozott az alkotmánybíróság.
A mérvadó katalán lapok is – La Vanguardia, El Periódico és az Avuí – kérték oldalaikon a résztvevőket, hogy ne a lassan megbénuló felszíni közlekedési eszközöket vegyék igénybe, hanem a metrón utazzanak és a menet útvonalának valamelyik pontján csatalakozzanak a tüntetőkhöz.
(La Vanguardia.es, El Periódico, Avuí, El Mundo, El País, ABC – Spanyolország)
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását