Másfél millió tüntetőt várnak Barcelonában

Történelmi tüntetést hirdettek meg a katalán országrész székhelyén, Barcelonában, amiért majd két hete a spanyol alkotmánybíróság hetedik átdolgozásában jelentősen megkurtította a négy évvel ezelőtt katalóniai népszavazáson, előtte a madridi alsóházban is elfogadott, de megfellebbezett új katalán alaptörvényt. Josep Montilla, a spanyol tartomány szocialista párti vezetője szombati nyilatkozatában azt kérte a lakosoktól, hogy minél nagyobb számban fejezzék ki tiltakozásukat a madridi bíróság döntése ellen.

2010. 07. 10. 17:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A katalán politikai pártok nagyon sokat civakodtak a tüntetés előtt, de végül megállapodtak a tiltakozó menet jelszavaiban és jelképeiben: a menet élén kétoldalt a katalán nyelvű „Nemzet vagyunk, mi döntünk magunkról” szövegű transzparens halad, mögötte pedig egy huszonöt méter hosszú és 10 méter széles katalán lobogót visznek csaknem százan. A 80 éves Jordi Pujol, a tartomány 1980 óta megszakítás nélkül ötször is megválasztott elnöke (1980-2003) meg is rótta a civakodó feleket az eseményhez méltatlan perpatvar miatt. Artur Mas, a kereszténydemokrata-liberális pártszövetség, az Összetartás és Unió (CiU) vezetője péntek este provokációnak nevezte a spanyol alkotmánybíróság azon döntését, hogy egy nappal a statútumvédő tüntetés előtt tette közzé a teljes szakvéleményt. Indoklása szerint minden egyes törölt vagy átfogalmazott cikkely újabb tiltakozók ezreit szólítja az utcákra szombaton.

Az alkotmánybíróság azzal indokolta döntését, hogy az 1978-ban elfogadott „Magna Chartához” igazította a 2006. március 30-án egyszer már Madridban is megszavazott és jelentősen átdolgozott 1980-as alaptörvény 223 cikkelyét. Az 1978-as alkotmány ugyanis csak egy nemzetet ismer el, a spanyolt, ezért a katalánokat, a baszkokat és a galíciaiakat is csak nemzetiségnek tekinti. Teljes egészében törölt 14 fontos cikkelyt, átfogalmazott harmincötöt, ezért Artur Mas úgy reagált, hogy valósággal kiherélték az új statútumot. Ő volt az a politikus, aki 2006 januárjában hetekig tárgyalt róluk Madridban a szocialista kormány fejével, José Luis Rodríguez Zapateróval. A spanyol néppárt (előbb Néppárti Szövetség, majd 1989-től Néppárt, PP) alapítója, és tiszteletbeli, sőt korelnöke, a 87 éves Manuel Fraga pénteken közölte, hogy nem szabad játszadozni a nemzet szóval, mert az országban csak egy nemzet van, mégpedig a spanyol. Fraga közölte – ő a spanyol alkotmány egyik atyja is –, hogy a nagy nyomás ellenére jó ítéletet hozott az alkotmánybíróság.

A mérvadó katalán lapok is – La Vanguardia, El Periódico és az Avuí – kérték oldalaikon a résztvevőket, hogy ne a lassan megbénuló felszíni közlekedési eszközöket vegyék igénybe, hanem a metrón utazzanak és a menet útvonalának valamelyik pontján csatalakozzanak a tüntetőkhöz.

(La Vanguardia.es, El Periódico, Avuí, El Mundo, El País, ABC – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.