dn.sapo.pt – Portugália
A portugál Diário de Notícias foglalkozott a január elsejével leköszönő baloldali elnök üzenetével: Luiz Inácio Lula da Silva minden brazilt hazavár, aki politikai vagy gazdasági kényszerből elhagyta hazáját az elmúlt években. Lula utoljára köszöntötte elnökként a függetlenség kikiáltásának 188. évfordulóját idén szeptember 7-én, és hangsúlyozta, hogy decemberben tartják a külföldre szakadt brazilok harmadik találkozóját Rio de Janeiróban. Itt fogják megválasztani a külföldön élő brazilok képviselőit – a tanács már megalakult júniusban –, és javában szervezik az éves konferenciát is. Az államfő emlékeztette a külföldi brazilokat, hogy nyolc év alatt az ígéretek hazájává tette Brazíliát, ezért is érdemes hazajönniük.
lahora.com.ec, telegrafo.com.ec stb. – Ecuador
Az ecuadori belügyminiszter, Gustavo Jalkh röviden indokolta az Afganisztán, Banglades, Eritrea, Etiópia, Kenya, Nepál, Nigéria, Pakisztán és Szomália polgárai ellen bevezetett vízumkényszert: így akarják megelőzni az emberkereskedelmet. Az ecuadori idegenrendészeti hatóságok szerint az említett országokból érkező polgárok 70 százaléka az engedélyezett határidőnél jóval tovább marad az országban. Ezt pedig „szokatlan emberfolyamnak” titulálta a tárcavezető, mert az embercsempészek csak térségi ugródeszkának használják országukat. Jalkh szerint a tervezett vízumkényszer ellenére rendezett a kétoldalú viszony ezekkel az országokkal.
Abc.es – Spanyolország
A spanyol konzervatív lap kedden két cikket is szentelt a brit liberális napilap elég meghökkentő álláspontjának az ETA vasárnapi tűzszüneti ajánlata kapcsán. Az első írás kifogásolta, hogy hiába keresett a tárgyalások megkezdéséhez eddig is fontos hét, sőt kikerülhetetlen feltételt az ETA-közleményben. De a vezércikk szerint nem lehetetlen, hogy mégis engedélyezzék a baszk fegyveres szervezet és politikai szárnyának működését. A spanyol cikk nehezményezte, hogy a brit vezércikk a baszk elszakadási törekvések vitathatatlan bajnokának nevezte az ETA-t. A Batasuna (Egység) pártnak, illetve az ETA-nak ehhez csupán az északír-brit békerendezés sikerének zálogát, az úgynevezett Mitchell-elveket kellene betartania. (Az elnevezés az Egyesült Államok demokrata szenátora, George John Mitchell Jr. nevéből származik, aki kidolgozta az ír és a brit kormány között az északír békerendezés hat alapelvét). A brit lap írása azért felszólította a spanyol politikusokat, hogy legyenek „egy kicsit ügyesebbek”, és akadályozzák meg az ETA részvételét a belpolitikai életben.
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!