Kis ország nagy veszélyben + Képek

A kicsiny közép-amerikai ország két legerősebb mara bűnbandája (Maras Salvatruchas és a Mara 18 -M-18) kész tények elé állította az ország kormányát: mondjon nemet az ellenük hozott törvényre, és üljön velük tárgyalóasztalhoz. A nagyobb nyomaték kedvéért közölték: szerdától 72 órára megbénítják az ország tömegközlekedését, és megtámadják azokat a sofőröket, akik dolgozni mernek.

2010. 09. 08. 13:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány közölte, hogy nem tárgyal velük és katonai védelmet ígért a buszsofőröknek. A marák egyelőre három járművet támadtak meg, a hatóságok pedig ugyanennyi személyt vettek őrizetbe. A fővárosban, San Salvadorban alig lehet felférni a közlekedő buszokra – a buszok 40-60 százaléka inkább nem állt forgalomba –, a pórul járt utasok a teherautók platójára kapaszkodtak föl.


Fotó: Reuters


Mauricio Funes, a tavaly év elején megválasztott baloldali elnök közölte, hogy nem enged nekik, és helyben hagyja a parlament által szeptember elsején elfogadott törvényt. Ennek értelmében tíz évig terjedő börtönbüntetés sújthatja azt a személyt, aki bármilyen bűnözői tevékenységet folytató csoporthoz tartozik.

A bandák kifogása szerint Funes elnök tanácskozott ugyan a törvénytervezetről az érdekelt felekkel, csak éppen velük nem. David Munguía Payés, az ország védelmi tárcavezetője megerősítette az államfő döntését, nem tárgyalnak velük. A miniszter így indokolt: „Ezek a csoportok érzik, hogy a rendőrség és a hadsereg egyre szorosabbra fonja körülöttük a gyűrűt”.

Manuel Melgar, az igazságügy és a közbiztonság felelőse pedig bejelentette, hogy az egyenruhát viselő katonákon és a rendőrökön kívül civil ruhás rendfenntartók is lesznek minden buszon. A marák – vagy másképpen a fiatal bűnözőkből álló bűnbandák – főleg az Egyesült Államokban, Mexikóban, Közép-Amerikában, Kanadában, illetve Spanyolországban terjedtek el, és mintegy százezer főre becsülik az egyik legerőszakosabb csoport, a Mara Salvatrucha létszámát.

A közhiedelemmel ellentétben a tetovált testű marák nem salvadori eredetűek, mert a kaliforniai Los Angeles egyik negyedében alakult meg az első ilyen banda. Kábítószer-kereskedelemmel, emberrablással, zsarolással és bérgyilkosságokkal foglalkoznak.

(elmundo.es, wikipedia.org, elpais.com.sv, elmundo.com. sv)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.