A kormány közölte, hogy nem tárgyal velük és katonai védelmet ígért a buszsofőröknek. A marák egyelőre három járművet támadtak meg, a hatóságok pedig ugyanennyi személyt vettek őrizetbe. A fővárosban, San Salvadorban alig lehet felférni a közlekedő buszokra – a buszok 40-60 százaléka inkább nem állt forgalomba –, a pórul járt utasok a teherautók platójára kapaszkodtak föl.
Mauricio Funes, a tavaly év elején megválasztott baloldali elnök közölte, hogy nem enged nekik, és helyben hagyja a parlament által szeptember elsején elfogadott törvényt. Ennek értelmében tíz évig terjedő börtönbüntetés sújthatja azt a személyt, aki bármilyen bűnözői tevékenységet folytató csoporthoz tartozik.
A bandák kifogása szerint Funes elnök tanácskozott ugyan a törvénytervezetről az érdekelt felekkel, csak éppen velük nem. David Munguía Payés, az ország védelmi tárcavezetője megerősítette az államfő döntését, nem tárgyalnak velük. A miniszter így indokolt: „Ezek a csoportok érzik, hogy a rendőrség és a hadsereg egyre szorosabbra fonja körülöttük a gyűrűt”.
Manuel Melgar, az igazságügy és a közbiztonság felelőse pedig bejelentette, hogy az egyenruhát viselő katonákon és a rendőrökön kívül civil ruhás rendfenntartók is lesznek minden buszon. A marák – vagy másképpen a fiatal bűnözőkből álló bűnbandák – főleg az Egyesült Államokban, Mexikóban, Közép-Amerikában, Kanadában, illetve Spanyolországban terjedtek el, és mintegy százezer főre becsülik az egyik legerőszakosabb csoport, a Mara Salvatrucha létszámát.
A közhiedelemmel ellentétben a tetovált testű marák nem salvadori eredetűek, mert a kaliforniai Los Angeles egyik negyedében alakult meg az első ilyen banda. Kábítószer-kereskedelemmel, emberrablással, zsarolással és bérgyilkosságokkal foglalkoznak.
(elmundo.es, wikipedia.org, elpais.com.sv, elmundo.com. sv)