SMS-ben szervezték a zavargásokat

A portugál és mozambiki sajtó vezető híre hétfőn is a múlt heti maputói zavargások utóélete volt: kiderült, hogy SMS-ekben toborozták a tüntetőket, akik az IMF nyomására bevezetett rendkívüli áremelések ellen tiltakoztak. A spanyolországi sajtó, de még a BBC Mundo is utánajárt: hogy került a brit médiumhoz az ETA legutóbbi tűzszüneti ajánlata?

2010. 09. 06. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

expresso.clix.pt, publico.clix.pt, diario.iol.pt, dn.sapo.pt – Portugália, jornalnoticias.co.mz – Mozambik, correiobraziliense.com.br – Brazília

A portugál és a kelet-afrikai ország sajtója is foglalkozott a múlt héten kitört, és meglepetésre SMS-ekben szervezett mozambiki éhséglázadással. A lakosok azért lázadtak föl baloldali kormányuk ellen, mert váratlanul megemelte az alapvető fogyasztási cikkek árait, de drágább lett az energia- és a vízfogyasztás is. A tavaly októberi választásokon győztes baloldali elnök, Armando Guebuza nem saját jószántából döntött így: ebben állapodott meg az IMF-fel a kölcsönök fejében. A hétfői és keddi zavargások során életüket vesztett lakosok száma a portugál Expresso szerint már 13 főre nőtt. De a szintén portugál Público úgy tudja, hogy a fővárosi kórházakban egyelőre nem tudják megállapítani, összesen hány halottat követeltek a zavargások, amelyek során még legalább 450-en megsérültek. A rendőrség kemény fellépést ígért, és ehhez tartotta magát: éles lőszerre váltottak, miután elfogytak a gumilövedékek. A legnagyobb mozambiki lap, a Notícias a portugál nyelvű országok közösségének (CPLP) Bissau-Guineai titkárát idézte: Domingos Simoes Pereira reméli a rend és a nyugalom mielőbbi helyreállítását az egész ország területén. Vasárnap a Público mégis arról számolt be, hogy a tiltakozók megüzenték a kormánynak: még ebben a hónapban újabb megmozdulásokra készülnek.

Elmundo,.es, elpais.es, lavanguardia.es, abc.es, BBC Mundo

A spanyolországi lapok érdeklődését természetesen fölkeltette a vasárnapi ETA-közlemény brit vonatkozása: ugyanis a BBC riportereinek egyik húzóembere, a már régóta az ETA-val foglalkozó Clive Myrie révén jutott el a BBC-hez a baszk szakadár szervezet videofelvétele, amit a brit médium is közölt vasárnap. A brit újságíró egy évre eltűnt, majd az egyik baszkföldi provincia, Gipuzkoa (Guipúzcoa) székhelyéről, San Sebastiánból (Donostiából) tudósított a felvétel közzétételéről és fogadtatásáról. Ez azt az egyértelmű tényt bizonyítja, hogy a felvétel nem váratlanul került a BBC-hez. Myrie 2006-2009 között Párizsban és Brüsszelben dolgozott, és több kapcsolatra is szert tett – írta az El País. Myrie csak annyit árult el, hogy egy találkán kapta meg a videofelvételt, a Gare du Nordon, Párizs egyik pályaudvarán. Az ETA-közlemény tehát öt hónappal az úgynevezett brüsszeli nyilatkozat közlése után jutott el a világ közvéleményéhez. A közleményhez jóváhagyását adta a Mandela alapítvány, és négy béke Nobel-díjas személyiség: a volt dél-afrikai államfő, Frederik de Klerk, honfitársa, az anglikán érsek, Desmond Tutu és két ír politikus, a volt kormányfő John Hume, és a volt államfő, Mary Robinson. A sztárriporter szerint ő is tisztában van a ténnyel, akárcsak az ETA tagjai, hogy a baszk függetlenség messzebb van, mint 50 évvel ezelőtt, megalakulásukkor. Az ETA nem először választotta a BBC-t, hogy nyilvánosságra hozza közleményét: 1998 októberének végén – José María Aznar kormánya idején (1996-2004) –, a BBC egyik műsora az ETA legfőbb vezetőitől kapta meg a felvételt az akkori tartós és szintén meghiúsult tűzszüneti ajánlatról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.