Brazília (Estadao.com.br, Folha.uol.com.br)
A brazil Estadao és a Folha de Sao Paulo is megírta, hogy azonnali és újabb vizsgálatot követeltek a tavaly június elsején szerencsétlenül járt Airbus–330-as gép 228 utasának a hozzátartozói. Mint ismeretes, a Rio de Janeiróból induló, Párizsba tartó AF–447-es járat egyetlen utasa sem élte túl a 11 000 méteres zuhanást. Az áldozatok többségét nem találták meg az Atlanti-óceánban. A francia igazságszolgáltatás szeptember végén megállapította, hogy nem véletlen baleset, hanem hanyagság vezetett a katasztrófához. Az Air France ilyen típusú gépein tavaly decemberben megváltoztatták a spanyol Thales üzem Pitot típusú külső sebességmérőjének hitelesítési kritériumait.
Az áldozatok egyesülete szerint a francia nyomozó és elemző iroda (BEA) háromszor sem nyomozott megfelelően és nem találta meg a történtek rekonstruálásához szükséges fekete dobozt sem. Májusban hagytak fel a fekete doboz keresésével, de elképzelhető, hogy újrakezdik a kutatást, mert szakértők még mindig látnak esélyt a szerkezet megtalálására.
Spanyolország (Lavanguardia.es, Abc.es, Interviu.es, Elmundo.es, Elpais.es)
A spanyolországi írott és elektronikus sajtó is megtudta, hogy a madridi kormány megbízásából és engedélyével szeptember 6-án törvényszéki orvosok csoportja titokban mégis bejutott az El Escorial kolostortól 9 kilométerre épített polgárháborús tömegsír, az Elesettek völgyének kriptájába. Igazságügyi engedélyek hiányában figyelmeztették őket, nem nyilatkozhatnak a sajtónak, hogy ott jártak.
Ennek ellenére a héten az Interviú című hetilapban exkluzív riport jelent meg az eseményről. A cikk és a madridi szocialista kormány véleménye szerint a „csontok állapota miatt” nem lehet megállapítani, hogy kiknek a földi maradványait rejti a kripta.
Kilenc köztársaságpárti katona hozzátartozói jelen voltak, amikor a szakértők felnyitották a kriptát, de nem tájékoztatták három napig tartó látogatásukról az ott élő bencés szerzeteseket. A spanyol polgárháború után – 1940–1958 között – épített síremlék kriptájában közel 40 000 nemzeti és köztársaságpárti katona holttestét temették el megkülönböztetés nélkül. A hozzátartozók azonban a kifejezett tiltás ellenére panaszt tettek a nemzeti törvényszéken az ott talált állapotok miatt.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó