Clarin.com.ar – Argentína, Folha.uol.com.br, Estadao.com.br – Brazília, Elpais.es, Abc.es – Spanyolország, Lostiempos.com, Erbol.com.bo – Bolívia, Tercera.cl, Lanacion.cl, Elmercurio.com – Chile
A San José-bánya négyhektáros területén a 33 bányász mintegy 400 családtagja mellett több mint 1500 fő a helyszínről tudósító stábok létszáma. Eddig 36 ország küldte oda riportereit és forgatócsoportját (a BBC 25 fős stábja például legalább 97 ezer dollárjába kerül a brit tévétársaságnak). Az argentin Clarín tudósítója megjegyezte, hogy a brit csapat létszámban még el is marad a japánok és az amerikaiak mögött. Megjelentek filmtársaságok is, például már az HBO és a spanyol Antena 3 is bejelentette forgatási szándékát.
A lap részletesen bemutatta a 450 kilós mentőkabint, amelyet akár 54 tonnát is elbíró kábel húz. Az 55 centiméter átmérőjű kabin a 66 centiméteres furatban fog felfelé haladni a két végén elhelyezett nyolc-nyolc görgő segítségével is. A bányászok lábánál négy oxigénpalack van, amelyek három teljes útra elég levegőt tartalmaznak. A bányászok baj esetén vészjelzővel is megállíthatják a kabint. Ettől függetlenül videokamera is figyeli az utasát, és mindenkire felteszik a légzést, a szívverést és a testhőmérsékletet mérő szíjat. A bányászokon sötétítő szemüveg és szükség esetén oxigénmaszk is lesz.
A brazil Folha de Sao Paulo tudósítónője a családtagok sátrainál járt, és azt látta, hogy az asszonyok már javában szépítkeznek, pedig némelyiküknek még egy napig biztos várnia kell, amíg magához ölelheti legalább 68 napja nem látott rokonát, szerelmét, férjét. María, Darío Segovia nővére nagy becsben áll a bányászok között, és a „tökéletes” melléknevet adták neki. Nemcsak könnyen fejezi ki magát, hanem nagyon ügyesen szervez, és kiharcolta a kormánnyal való tárgyalásai során, hogy a családok kapjanak zuhanyozót a Remény táborának sátraiba.
A szintén brazil Estadao de Sao Paulo tudósítója a mentőalakulat tagjait kérdezte ki. René Aguilar, a mentőcsapat egyik tagja elárulta, hogy 55 percig tart egy-egy bányász kimentésének teljes ideje. Húsz perc, amíg beöltöztetik a bányászokat az „utazáshoz”, újabb húsz perc csak a felszínre hozás – ha semmi nem jön közbe –, és még 15 perc, amíg előkészítik a kabint a következő menetre.
A spanyol konzervatív ABC is megemlékezett a bányászok egyik legfontosabb felkészüléséről, az imáról, amit a Vatikánból interneten küldött pápai üzenetek is segítenek. A chilei La Tercera, az El Mercurio és a La Nación is közölte, hogy a bányászok is készülnek a vigíliára, és gyertyákat gyújtottak az erőgyűjtéshez. Francisco Javier Errázuriz, a főváros bíboros érseke a santiagói székesegyházban az első bányász indulásakor kezdi miséjét a mentőakció sikeréért.
Két elnök is a helyszínen lesz, a chilei államfő, Sebastián Pinera, és a szomszédos Bolívia elnöke, Evo Morales együtt érkezik a bányához este hat óra körül. Mint ismeretes, a harminchármak egyike bolíviai, Johnny Quispe, akit Morales magával akar vinni Bolíviába kiszabadulása után, hogy ígérete szerint biztosabb állást adjon neki. A nyilatkozó Quispe viszont vasárnap még azt mondta a La Naciónnak, hogy ő mindenképpen maradni akar.
Dn.sapo.pt – Portugália
A portugál energiavállalat, az EDP vezetője, António Mexia szerint azonnal meg fog ugrani az olaj ára, ha véget ér a jelenlegi recesszió. Nem tartja elképzelhetetlennek, hogy a dollár hordónkénti ára ismét megközelíti a 2008. július végi 147 dolláros csúcsot. Mexia a portugál gazdasági napilap, a Jornal de Negócios által szervezett konferencián beszélt erről a kockázatról. A nagyvállalat vezetője ezért hangsúlyozta, hogy az országnak mindenképpen csökkentenie kell olajfüggőségét, és továbbra is a megújuló energiára kellene összpontosítania. Mexia reméli, hogy ha az EU most elég pénzt fordít erre az energiaforrásra, akkor a jövőben bőségesen meg fog térülni, és még olcsóbb lesz. Szerinte jelenleg több pénzzel támogatják a nyersolaj és a földgáz árát, mint a megújuló energiafélék árát. Mexia szavait igazolta a hét végi és a hétfői benzináremelés is.
Expresso.clix.pt – Portugália
A hetilap a portugál állam azon törekvéséről írt, hogy be akar kerülni az ENSZ Biztonsági Tanácsának tíz nem állandó tagja közé 2011. január elsején. Ebben két jóval erősebb országgal kell felvennie a versenyt a nyugat-európai és más országok csoportjában: Kanadával és Németországgal. Az Ibériai-félsziget kisebbik országa már negyedszer jelölteti magát (1960, 1979–1980 és 1997–1998). Az ENSZ Biztonsági Tanácsa felel a béke fenntartásáért és a nemzetközi biztonságért, 15 tagjából öt vétójoggal rendelkezik – Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia –, a többi tíz tag kétévente váltja egymást. Ahhoz, hogy egy ország bekerüljön a tíz nem állandó tag közé, meg kell kapnia a közgyűlés szavazatainak kétharmadát.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése