Chilei bányaomlás: javában tart a „D-nap” főpróbája

A külföldi sajtó a mentési munkálatok végét sejtve nemcsak többet tudósít a San José bányánál zajló munkálatokról, hanem ismét kezdenek gyülekezni a bánya környékén. Ebben sokat segít nekik a La Tercera napilap digitális tévéjében a mentési munkálatok egyenes adása is. A mentési munkálatok utolsó szakaszát igazolja a csütörtöki helikopteres gyakorlat is, amellyel a váratlan orvosi eseményekre készültek föl.

2010. 10. 08. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A San José bányánál ismét együtt van a két miniszter, Laurence Golborne, a bányaügyek és Jaime Manalich, az egészségügyi tárca vezetője. Bemutatták azt a napszemüveget is, amelyet minden bányász megkap, hogy megóvják szemük világát, amikor több mint két hónap után ismét természetes fénykörnyezetbe kerülnek. Az A-terv során 587 méterig jutottak, de a második menetben még tágítani kell az aknát, a C-terv olajfúrótornya pedig 324 méternél tart.

Bélelés nélkül vagy aknabéleléssel?

Golborne hangsúlyozta, hogy főleg két körülményen múlik a mentési munkálatok kezdete: az egyik, amikor szombaton nagy valószínűséggel a B-terv keretében dolgozó T–130-as fúrófej a második fúrás során a megfelelő átmérőre szélesíti a 632 méteres mélységig egyszer már kifúrt aknát, a másik pedig hogy szükség van-e az akna kibélelésére vagy sem. Ezt a szakemberek döntik el. Ha szükség van rá, akkor attól fogva még nyolc napig tart a bélelés. Ha mégsem, akkor a mentőkabint felhúzó daru felszerelésének sebességétől függően 2-3 nap múlva érkezik el a várva várt „D-nap”. Bemutatták azt a szemüveget is, amelyet akkor, a kabinba lépéskor kapnak meg a bányászok. A La Tercera szerint ez a legkorszerűbb eszköz, amely biztosan megvédi őket, amikor a több mint fél kilométeres mélységből 10-12 perc alatt viszonylag hirtelen újra a szabad ég alá kerülnek.

A bányászok most bevetés előtti vadászpilóták

Az augusztus 5-én a föld alatt rekedt bányászok a vadászpilóták bevetése előtti módszer szerint készülnek a felszínre. Ez intenzív testgyakorlásból áll, hiszen 10-12 percig mozdulatlanul kell kibírniuk a szűk mentőkabinban, így akarják megelőzni a begörcsölést. Nem túl biztató körülmény, hogy a D-napon a felhúzás előtt nyolc órával semmit sem szabad enniük. Jean Romagnoli, az erőnléti „edző” elmondta még, hogy közvetlenül a mentőkabinba való beszállás előtt 20 perc aerobik következik, aztán néhány perces gyakorlás a gumikötéllel. Ettől függetlenül felkészültek arra az eshetőségre is, hogy a gondos előkészületek ellenére nemcsak 12-60 percig tart a kabin felhúzása, hanem tovább, mert közben rosszul lehet bármelyikük. Ebben az esetben lassú lélegzetvételekre utasítják a bányászokat, hogy a kelleténél jobban ne terheljék meg a szívüket. A Főnix mentőkabin „sebessége” egy méter másodpercenként, és 60 percig elég a levegője.

Megérkeztek a családi konténerek is

A pápa nagyon megörült, amikor megkapta a nemzeti lobogót a 33 bányásztól, amelyre mindegyikük ráírta a nevét. Jaime Coiro, a chilei püspöki konferencia szóvivője a Vatikánból üzente Twitteren: XVI. Benedek pápa mindennap imádkozik értük, hogy sikerrel járjon a mentőakció. A pápa aznap már másodszor utalt a bányászokra, mert Fernando Zegers, Chile vatikáni nagykövete is találkozott vele. Őt is biztosította, hogy rendszeresen imáiba foglalja a bányászokat. A bányászok hozzátartozói a szabadulás újabb biztos jeleként üdvözölték a remény táborába megérkező 33 konténert is, amelyekben előbb egy, majd még két családtag is együtt lehet a rég látott bányász rokonnal. A többiek egyenként kerülnek az orvosok elé, akiket aztán Copiapó kórházába szállítanak kétnapos kivizsgálásra.

16 fős a hivatásos mentőcsapat

A bányászok egyébként nem kerülnek rögtön a szabad levegőre, mert a mentőkabinból kiszállva egy 50 méter hosszú fedett folyosón keresztül a kórházsátorba mennek, ahol a mintegy húsz orvos és ápoló azonnal megvizsgálja őket, még mielőtt valamennyien a copiapói kórházba kerülnek. Csak a körülbelül négy órán át tartó kivizsgálás elteltével láthatja őket a családjuk. Itt vért vesznek tőlük, megröntgenezik a tüdejüket, elvégzik az EKG-vizsgálatot, és azt is felmérik, mennyit gyengült a látásuk a csaknem három hónap alatt. A családi konténerből helikopter viszi őket Copiapó kórházába, ahol a következő két napon újabb és alaposabb kivizsgálásban lesz részük. Ha minden jól megy, az utolsó bányász a D-nap kezdetétől számított 48. órában ugyancsak a helikopteren tart Copiapó kórháza felé. Szerdán mutatták be a 16 fős mentőcsapatot: tizenegy fős a legnagyobb rézbánya, a Codelco mentőalakulata, megérkezett Atacama tartomány két legjobb tűzoltója és a chilei haditengerészet három tengeralattjárón szolgáló tapasztalt szanitéce, illetve a csapat vezetője, Ovidio Rodríguez Nunez, a már 32 éves rutint maga mögött tudó bányamérnök.

Nem biztos, hogy az elnök jelen lesz a kiszabadításkor


Sebastián Pinera utoljára a függetlenség kikiáltásának 200. évfordulója után egy nappal, szeptember 19-én járt a helyszínen, és személyesen beszélt a bányászokkal. Az Adimark közvélemény-kutató irodának a héten közzétett felmérései alapján enyhén csökkent az államfő népszerűsége, de az elutasítottsága is hasonló mértékben esett vissza. Carlos Larraín, pártjának, a Nemzeti Megújhodásnak a vezetője természetesnek tartotta, hogy a jövő héten Európába készülő elnök jelen akar lenni a nagy eseményen. De könnyen lehet, hogy a zsúfolt elnöki teendők és a technikai bizonytalanságok miatt ő és felesége, Cecilia Morel már csak utólag találkozhat a kiszabadított bányászokkal.

(Tercera.cl, Elmercurio.com, Lanacion.cl – Chile)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.