Brazília – Estadao.com.br, Folha.uol.com.br, Correiobraziliense.com.br, Veja.com.br
A brazil sajtóban továbbra is elemzik a brazil elnökválasztások vasárnapi első fordulójának eredményeit. Dilma Rousseff, a január elsején távozó elnök, Luiz Inácio Lula da Silva kiszemelt utódja és a mögötte, második helyen végző José Serra is azonnal a harmadik helyen végző Marina Silva környezetvédő politikáját kezdte dicsérni.
Dilma például az életvédelmi politika keretében a művi vetélések ellen szólt, és a következő tévévitában is erről fog beszélni. Dilma egyébként három héttel a választások előtt azért szakította meg kampányát rövid időre, mert „nagymamává tette” egyetlen lánya, Paula Rousseff. Dilma lépése azért is érdekes, mert már nemcsak Marina Silva, a környezetvédők jelképének szavazataira számít, hanem a vallásos polgárokéra is. Így akarja visszaszerezni azokat a szavazatokat, amelyeket elvesztett a művi vetélés támogatása miatt.
Serra pedig kedden már azt hangsúlyozta, hogy ő elkötelezett környezetvédő. Szociáldemokrata pártja (PSDB) viszont attól tart, hogy október 31-én, a második fordulóban nem nekik fog kedvezni a részvételi arány várható visszaesése. Tudniillik akárcsak Európában és a keresztény vallást követő más államokban, itt is nagyon komolyan veszik a halottak napját.
A Folha de Sao Paulo kedd esti híre alapján viszont úgy tűnik, hogy eldőlni látszik a választások második fordulója. Ugyanis José Eduardo Dutra, a kormányzó Munkáspárt (PT) elnöke már arról beszélt, hogy Marina felvette a kapcsolatot Dimával. Hétfőn Marina még azt állította, hogy csak 15 nap múlva közli, melyik fél támogatására szólítja szavazóit.
Ecuador, Argentína– Clarin.com.ar, Lahora.com.ec, Telegrafo.com.ec, Eluniverso.com
Az argentin napilap interjút készített az (érdekes keresztneveket viselő) ecuadori alelnökkel. Lenin Voltaire Moreno többek között arról beszélt, hogy a lázadók megkörnyékezték, de nemet mondott nekik. Moreno éppen New Yorkból, az ENSZ-közgyűlésről érkezett vissza múlt héten csütörtökön, és a legnagyobb ecuadori városban, Guayaquilben maradt, de még aznap közölte a sajtóval, hogy hű marad Rafael Correához.
Az alelnök is megerősítette, hogy meg akarták ölni az elnököt, kedden több ecuadori, és még az egyik spanyol lap webes felülete is közölte azokat a rádióbeszélgetéseket, amelyeken a lázadó rendőrök beszélgetnek egymással Correáról. Az ecuadori rendőrség járőreinek belső rádiója (Radio Patrulla) szerint például ezek a mondatok hangzottak el a lázadás napján: „Öljék már meg, lőjék le!”, „Csalják kelepcébe (az elnököt)!”, „Öljék meg mielőbb ezt a kurafi Correát!”, stb.
Rafael Correa közben péntekig meghosszabbította a múlt hét csütörtökön elrendelt rendkívüli állapotot, miközben a parlament új törvénye megemelte a katonák és a rendőrök fizetését. Az egyetemisták Quitóban elfoglalták az egyetemeket a katonák tétlensége láttán, miután Correa olyan felsőoktatási törvényt fogadtatott el, amilyen neki kellett. Az elnök múlt heti ígérete ellenére nem rendelte el mégsem a „kereszthalált”, vagyis nem oszlatta föl a parlamentet és nem írta ki az előre hozott választásokat. Viszont elrendelte 58 olyan rendőr letartóztatását, akinek fontos szerepe volt a múlt heti rendőrzendülésben.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria