dn.sapo.pt, jornaldenegocios.pt, expresso.clix.pt, diarioeconomico.com – Portugália
A Diário de Notícias a Bloomberg hírügynökségre hivatkozva bejelentette, hogy a legfrissebb hír szerint az euróövezet országainak pénzügyminiszterei telefonon egyeztettek az ír kormány megsegítéséről. A portugálok érdeklődése nem véletlen: bár Klaus Regling, az Európai Pénzügyi Stabilizációs Alap vezetője pénteken még úgy fogalmazott, hogy nagyon szilárd a portugál bankok helyzete, az Expresso szombati száma már címlapján hirdette, hogy a portugál bankok 31 milliárd euróért vásároltak ír adósságpapírokat. A közgazdász Manuel Jacinto Nunes reméli, hogy 1977 és 1983 után Portugália nem szorul rá harmadszor is az IMF segítségére, ehhez szerinte többek között el kell érni, hogy az emberek megőrizzék józan ítélőképességüket. A közgazdász éppen ötven éve tárgyalt Portugália csatlakozásáról az IMF-hez.
Abc.es – Spanyolország
Egyelőre csak a spanyol konzervatív napilap emlékezett meg bő terjedelemben a jeles napról: 35 éve, november 22-én, vagyis két nappal az akkori államfő, Francisco Franco halála után I. János Károly néven koronázták meg a spanyol diktátor hat évvel korábban kijelölt utódját. Ezzel kezdetét vette az úgynevezett spanyol átmenet (Transición) a diktatúrából az alkotmányos királyságba. A megemlékezést a brit–spanyol történész spanyol külügyi szakértőre, Charles T. Powellre bízták, aki áttekintette a lap olvasóinak az eltelt 35 évet. A történész többek között hangsúlyozta, hogy I. János Károly király uralkodásának 35 éve alatt törvényes, demokratikus és stabil politikai rendszer alakult ki, és egyedülálló autonómiarendszert hozott létre.
Elmundo.es – Spanyolország
A spanyol napilap kubai rovata szombaton jelentette be az újabb nagyszabású orosz befektetést az egyre kevésbé kommunista szigetországban. A Gazprom Nyeft, az ötödik legnagyobb orosz olajcég – és egyben a Gazprom olajipari leányvállalata – szerződést kötött a maláj Petronasszal, amelynek alapján harminc százalékban részesedik majd a cég kubai olajkutatási programjában. A két cég a Mexikói-öbölben kutat olajért. Kuba 59 blokkra osztotta föl olajlelőhelyeit, amelyekből 21-en osztozik a spanyol Repsol, a venezuelai PDVSA, a vietnami PetroVietnam, a brazil Petrobrás és a Petronas. A Gazprom Nyeft Kubán kívül Iránban és Egyenlítői-Guineában is keres és termel ki olajat.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat