„40 percen belül 40 ezer katona követ”

Az éppen száz éve kitört mexikói forradalom (1910–1917) alkalmából az El Universal azt az interjút idézte fel a parasztvezér Pancho Villával, amely a forradalom egyik vezéralakjának az életébe került. A portugál Jornal de Negócios fő témája továbbra is az ír és a portugál helyzet elemzése.

2010. 11. 20. 16:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eluniversal.com.mx – Mexikó

A mexikói El Universal szombaton történelmi beszélgetést idézett föl a mexikói forradalom (1910–1917) kitörésének 100. évfordulóján. Azt az 1922. június 12–18. között készített interjút vette újra elő, amelyet Pancho Villa, a forradalom utolsó, még ma is élő parasztvezére adott a lap riporterének. Pancho Villa igazi mélyinterjút adott magáról és katonáinak új életéről, közben pedig saját kérése ellenére hosszan beszélt a politikáról. Villa az észak-mexikói Durango állambeli canutillói birtokára vonult vissza „obsitos katonáival”, ahol bántatlanul élt, mert megkapta az amnesztiát az egyik ideiglenes elnöktől, Adolfo de la Huertától.

Az interjú során azonban több önbizalommal teli és óvatlan kijelentést tett. Például közölte, hogy ő igazi katona, és ha akarja, akkor 40 perc alatt 40 ezer katonát tud fegyverbe szólítani. Ezt annak hangsúlyozására jelentette ki, hogy megnyugtassa a tőle még mindig joggal tartó politikai ellenfeleit, nem akar fegyveres lázadást. Több életrajzírója – Friedrich Katz, Fernando Benjamín és Jean Meyer – viszont úgy értelmezte ezt a mondatot, hogy figyelmeztette az éppen kormányzó elnököt, Álvaro Obregónt (1920–1924), ne próbáljon csalni a következő elnökválasztásokon. A celayai félkarúnak emlegetett elnökről ezért okkal feltételezték már akkor is, hogy végezni akart a visszavonultsága ellenére is veszélyes és tapasztalt katonával. (Obregón a celayai csatában – 1915. április 6–15. – éppen a Villa ellen vívott győztes ütközetben vesztette el jobb karját – a szerk.) Egy évvel az interjú után, 1923. július 20-án ismeretlenek meg is gyilkolták Villát, az Északi Kentaurt, amikor éppen egy családi ünnepségre tartott.

Jornaldenegocios.pt – Portugália

A gazdasági napilap továbbra is vezető helyen foglalkozik a Portugália megsegítésére bármikor kész Nemzetközi Valutaalap beavatkozásának esélyeivel és az ír helyzet elemzésével. Klaus Regling, az Európai Pénzügyi Stabilizációs Alap vezérigazgatója pénteken a francia Le Monde-nak adott interjút: szerinte a portugál helyzet nagyon eltér az írekétől, sőt nagyon szilárd az ország bankjainak helyzete. Az IMF-nek és az unió rendkívüli segélyalapjának két hétre van szüksége, hogy elemezze az ír gazdasági helyzetet és a pénzügyi rendszert a segély összegének megállapítása előtt.

A lap másik cikkében összehasonlító ábrát közölt az ír és a portugál helyzet azonosságairól és eltéréseiről. Ebben megállapítja, hogy mindkét kormány kisebbségben kormányoz. Ezen a téren különösen a portugál kormány szorult a pártközi megállapodásokra, hogy megkapják a parlamenti felhatalmazást a szigorú megszorító intézkedések bevezetésére. A költségvetési hiány mindkét országban igen magas szintet ért el, de szerkezetük egészen más. Portugáliában alacsonyabb a hiány, de szerkezeti összetétele jóval kedvezőtlenebb. Az ír kormánynak még vannak tartalékai, a portugál kormány viszont már alaposan kimerítette ezt a lehetőségét. Régóta a portugál gazdasági növekedés a legalacsonyabb az unióban, míg az írek – a tervek szerint – 2013-tól újra évi háromszázalékos növekedésben reménykedhetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.