lavanguardia.es, ab.es, elpais.es, elmundo.es – Spanyolország; granmacubaweb.cu – Kuba
A spanyol sajtó a kubai kormánylapra, a Granmára hivatkozva azt állította, hogy Fidel Castro, a volt kubai állam- és kormányfő már nem a Kubai Kommunista Párt (KKP) főtitkára. A nyilvánosságot majdnem négy évig kerülő Castro szerdán egy diákgyűlésen beszélt, akkor mondta ezt. Fidel Castro utoljára 2006. július 26-án, a kubai nemzeti ünnepen mondott hosszú beszédet, de 5 nappal később már azt jelentették be, hogy ideiglenes jelleggel most 79 éves öccse, Raúl veszi át hatásköreit. 2008. februárja végén Fidel Castro hivatalosan is megvált az állam- és kormányfői poszttól, de ezek szerint csak névleg tartotta meg a pártfőtitkári posztot. Az agg, immár 84 éves „Comandante” így érvelt: „megbetegedtem, és azt tettem, amit tennem kellett”. A kubai lap nem tért ki arra a részletre, hogy kinek és mikor adta át a KKP főtitkári posztját. Jövő év áprilisában a KKP 13 év után tartja újabb kongresszusát, amelyen a szocializmus keretében már bevezetett és a jövőben bevezetendő gazdasági reformokat fogják megvitatni.
jornaldenegocios.pt – Portugália, abc.es – Spanyolország
Az ír válság kapcsán a portugál gazdasági napilap, a Jornal de Negócios több cikke is foglalkozik az ibériai ország kisebbik államára váró kilátásokkal. Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) francia ügyvezető igazgatója nem biztatta a portugál kormányt, mert azt állította, hogy még koránt sincs vége a túlméretezett külső államadósság miatt nehéz helyzetbe került országok válságának. Felszólította Németországot, hogy tegyen többet az euróövezetben tapasztalt növekedési eltérések csökkentése érdekében. Egyúttal arra buzdította a német kormányt, hogy növelje a belső keresletet is.
A portugál jegybank elemzése megállapította, hogy június óta folyamatosan puhul a portugál gazdaság teljesítménye. Ennek oka főleg az, hogy a bevezetett két megszorítócsomagnak köszönhetően a lakosság fogyasztása erősen visszaesett. Ezzel összhangban egyre több elemző vonja le következtetését, hogy Írország után Portugália következhet a megsegített (PIIGS) országok között. Mégpedig azért, mert az írek külső megsegítése csöppet sem enyhítette a portugálokra gyakorolt külső nyomást.
A Lloyds Corporate Bank stratégiai piaci igazgatója szerint az írek megsegítése után a piac Portugáliát fogja célba venni. A Bloomberg hírügynökség megjegyzett egy különbséget az ír és a portugál helyzet között: az írek még 2008-ban elkezdték csökkenteni kiadásaikat, de a portugálok lassabbak voltak, a költségek lefaragásához csak jóval később kezdtek hozzá érdemben. A spanyol ABC gazdasági rovata a fejlemények miatt csütörtökön borúlátó következtetést vont le: ha az írek után a portugálok is segítségre szorulnak, akkor se ők, se az olaszok nem tudják elkerülni a hasonló sorsot. Egy európai hivatalnok szerint a két ország gazdasága eléggé eltér egymástól, de egyaránt súlyos nehézségekkel küszködik. Közös bennük, hogy ha Írország „megbetegszik”, akkor azt mind a két állam megszenvedi.
Kihúzták az ötös lottót