Öngyilkos választók, elveszett évek

Újabb kori történelmünk sorozatos apokaliptikus sorscsapásokból és viszonylag ritka ünnepi pillanatokból, kishitűségből, csak azért is reményből, újra és újra visszatérő húsvétvárások sorozatából áll össze. A Kortárs című folyóirat októberi számát erre a gondolati vezérfonalra fűzhetnénk föl.

2010. 11. 05. 12:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kossuth díjas költőnk, Ágh István saját baljós csillagjegyeit, a világra jövetelének történelmi és meteorológiai viharait idézi föl a Születésnap 1938 című költeményben, a történelmi múltba pillant Kalász Márton Ethosz-teremtő című verse. A fiatalabb Szálinger Balázs Törökméz-monológja a különleges, vásári csemege fanyar-édes-keserű ízén emlékezik gyermekkorára, Keszthelyre, mindarra, ami tovatűnt, de versben könnyen megidézhető.

Közeli, elkeserítő múltba pillant L. Simon László költő, országgyűlési képviselő tudományos olvasmányos szaktanulmánya, amely a számok és a közgazdaságtudomány eszközeivel is kimutatja, mit is vesztett a magyar kultúra a dicstelen Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai korszakban. Nem hallgat arról, hogy a pangásért és az ország csődjéért első sorban Gyurcsány Ferenc pazarló, nemzetellenes országlása felelős, ahogy a cím is jelzi: Elvesztegetett évek – A Gyurcsány–Bajnai-kormány négy évének kulturális politikájáról. Az írás horizontja a címben ígértnél jóval tágasabb, visszavezeti olvasóját a 2002-es évig. Többek között akkor ígérte meg a választási győzelmével szinte egy időben a szocialista-liberális kormányzat, hogy rekonstruálják a Mátyás templomot, amit évről évre minden parlamenti meghallgatáson megerősített a kultuszminiszter, Hiller István. Utóbbi, aki – Bozóky András ámokfutásos közjátékától megszakítva – hatszor vett részt miniszterként parlamenti meghallgatáson, 2004-ben ünnepélyesen bejelentette, hogy 2008-ban átadják a híveknek és a látogatóknak a budai vár egyik díszét, 2007-re mégis az derült ki, hogy 3,7 milliárd helyett 6,5 milliárdba kerül majd a felújítás, amely 2012-re talán be is fejeződhet.

Ez csak a jéghegy csúcsa, L. Simon kifejti, hogy nyolc év alatt sikerült megnyomorítani a támogatások elvonásával az önkormányzati intézményrendszert, a helyi közösségi házakat, a fővárosi, a megyei művelődési központokat. Ugyanakkor a következő – immár a jelenlegi – kormányzat kontójára tettek ígéreteteket a programköltségek hárommilliárd forintos emelésére. A gazdag, sokágú tanulmány egyik legszomorúbb következtetése az, hogy a magyar kultúra, művészet, tudomány minden területének fejlődéséből kiesett, sőt, elveszett nyolc esztendő, a teljes humán kultúra presztízsének okozott elképesztő hazai és nemzetközi tekintélycsökkenést.

Legalább ennyire megdöbbentő Segesváry Viktor Svájcban élő magyar író, irodalomtörténész, filozófus Nemzetek öngyilkossága és a magyar sors című tanulmánya. Az 1929-ben született gondolkodó élve a megszenvedett bölcsesség előjogaival, leírja azt a gondolatot, amit politikus a népfelség elvét tisztelve nehezen merne kimondani, de mindőnk tudatában jelen van: első sorban a magyar nép felelős saját balsorsáért, hiszen a kommunizmus és a szocializmus huszadik századi bűneinek ismeretében, öngyilkos módon 1990 óta három választáson is a „kommunista-liberális” kormányzásnak szolgáltatta ki az országot. Mindezt Segesváry vérfagyasztó logikával, harag és elfogultság nélkül, de cáfolhatatlanul vezeti le tanulmányában. Érdemes lenne végigolvasnia e keserűen igaz gondolatokat mindenkinek, aki máris türelmetlenkedne azokkal, akik idén, április óta megpróbálnak rendet tenni a romok között. Már csak azért is, mert a tanulmány írója a magyar húsvét, és föltámadás reményét is kifejezi. (Kortárs, a Magyar Írószövetség lapja, 2010. október)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.