Szokatlan megoldás: liftezni fognak a halak

A spanyol El País a minap számolt be az eddig példa nélkül álló tudományos és környezetvédő vállalkozásról, amely a víztározók és vízlépcsők évszázados hátrányát kívánja megszüntetni. Az észak-spanyolországi Asztúria tartományban, a Teverga folyón épült Olid-víztározónál próbálják ki a „halliftet”, amelyen a halak a tudósok reményei szerint hamar megtanulnak közlekedni – mindkét irányban.

2010. 11. 24. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Proaza nevű vízi erőművön ugyanis csak ennek segítségével juthatnak át, hogy a természet hívásának engedve eljussanak az ívóhelyekre, amelyhez 17 méteres magasságot kell leküzdeniük. A lazacok és az angolnák is vándorolnak az íváshoz: az előbbi „csemetéi” az édesvizű folyók felső folyásánál jönnek a világra, és leúsznak a tengerbe, de néhány év után visszatérnek születési helyükre, hogy ott rakják le ikráikat. (A lazac legfeljebb háromméteres akadályon tud átugrani – a szerk.) Az utóbbiak esetében épp fordítva van, a tengerben születnek meg és életük nagy részét az édesvizű folyókban töltik, de a tengerbe térnek vissza, hogy ívhassanak (ez a katadrom faj – a szerk.).

Ramiro Asensio, az álavai halászszövetség biológusa elmondta a lapnak, hogy számos vándorló halfajta kihalt, amióta Spanyolországban, sőt az egész félszigeten elterjedtek az öntözéshez a víztározók vagy vízlépcsők. A helyzetet tovább rontotta a Teverga folyót is elszennyező bányászat, amelynek köszönhetően nemcsak a víztározóig felúszó vándorhalak tűntek el belőle, hanem a többi fajtát is pusztulásra vagy elvándorlásra ítélte. De amint bezárták a bányákat, visszatértek a halak, és rögtön felvetődött a kérdés, vajon hogyan lehetne visszacsalogatni a halakat.

A HC Energia cég megoldása az ókori görög és római vízátemelő szerkezetekre emlékeztet. A hordók felé tereli, gyűjti a liftezésre „bejelentkező” halakat, és felsegíti őket a 17 méterrel magasabb következő szintre. A visszaúton a halak természetesen ugyanezt a módszert vehetik igénybe. Egy 1942-ben hozott törvény már kötelezte a víztározók környezetében élőket, hogy biztosítsák a halak akadálytalan közlekedésének körülményeit, de eddig nem sok foganatja volt. A környezetvédelmi és vízgazdálkodási tárca az utóbbi években is javában kereste a megoldásokat. Ez lehet az egyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.