Giccs és álmuzulmán stílus: a kapitalizmus Mekkába költözött

A kapitalizmus Mekkába is betört – írja a The New York Times. Az iszlám szent városát grandiózus és giccses épületek kezdik megtölteni, miközben a valódi mekkaiak kiszorulnak a központból, és helyüket a gazdag arisztokraták veszik át. Minden ötödik ma élő brit 100 évnél hosszabb életre számíthat – írja a CNN. A ma élő körülbelül hatvanmillió szigetországi 17 százaléka, azaz körülbelül tízmillió ember számíthat arra, hogy ilyen tekintélyes kort fog megélni.

Kovács N. László
2010. 12. 30. 19:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The New York Times (nytimes.com)

A kapitalizmus Mekkába is betört – írja a The New York Times. Az iszlám szent városát grandiózus és giccses épületek kezdik megtölteni, miközben a valódi mekkaiak kiszorulnak a központból, és helyüket a gazdag arisztokraták veszik át.

A muzulmán világ legszentebb helyétől, a mekkai nagymecsettől nem messze valóságos építészeti abszurditás születik éppen: a munkások a londoni Big Ben arabizált, többszörösére felnagyított mását építik már hónapok óta. A mekkai királyi óratorony a világ egyik legmagasabb épülete lesz, ha elkészül. Szomszédságában óriási bevásárlóközpont és 800 főt befogadni képes hotel épül. Hogy mindez megépülhessen, a szaúdi kormány egy három évszázados ottomán erődöt gyalult le, a dombbal együtt, amelyen az állt.


A kormányhivatalnokok szerint a bővítésre szükség van, hogy el tudják szállásolni a szent zarándoklat idején a városba érkező emberek egyre növekvő tömegét. Több muszlim azonban úgy gondolja, valójában igencsak világi ok húzódik az extravagáns építkezés mögött: a pénz. A luxushotelben ugyanis csupán a leggazdagabbak élvezhetik a kilátást és a légkondicionált szobákat, míg a szegényebbek a perifériára szorulnak. „Isten háza egyre inkább üzletté válik – magyarázza Sami Angawi prominens szaúdi építész, a projekt egyik leghangosabb ellenzője. – Ahogy közeledünk a mecsethez, úgy nőnek az ingatlanárak. A legdrágább tornyokban milliókat is elkérnek egy lakásért, ha pedig valaki a szent helyre néző ablakot szeretne, háromszoros árat kell fizetnie.”

A luxustornyok lakói nyugodtan szemlélhetik az eseményeket a magasból anélkül, hogy el kellene vegyülniük a zavaró tömegben. A változások valószínűleg a nagymecset és a hadzs által kiváltott spirituális élményre is hatással lehetnek. A mecset udvaráról ugyanis a környező hegyekre lehetett látni, amelyek maguk is szent helynek számítanak. A különleges látványt azonban hamarosan álmuzulmán stílusban felhúzott felhőkarcolók takarják majd el.

„Nem akarjuk, hogy New York Mekkába költözzön – mondja Angawi. – A hadzs az az időszak, amikor mindenki egyenlő, nincsenek osztályok és nemzetiségek. A világi dolgokat ilyenkor magunk mögött kellene hagynunk.”

CNN (cnn.com)

Minden ötödik ma élő brit 100 évnél hosszabb életre számíthat – írja a CNN. A ma élő körülbelül hatvanmillió szigetországi 17 százaléka, azaz körülbelül tízmillió ember számíthat arra, hogy ilyen tekintélyes kort fog megélni.

A hosszú élet nem csupán a fiatal generáció jussa lesz: 3 millió 16 év alatti, 5,5 millió 16 és 50 év közti, 1,3 millió 51 és 65 közti, és körülbelül 875 ezer 65 év feletti fog ilyen hosszú életet élni a brit országos statisztikai hivatal számításai szerint. A hivatal ezenfelül megállapította, 2066-ra legalább félmillió 100 év feletti lesz az országban, ebből majdnem tízezren pedig a 110 éves kornál is tovább élnek majd.

A hivatalban dolgozik egy olyan alkalmazott, akinek egyetlen feladata elrendezni, hogy minden századik évét betöltő személy megkapja a személyre szóló üdvözlőkártyáját a királynőtől. „Egy biztos: 2066-ra igencsak sok dolga lesz” – végződik a szervezet közleménye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.