Cambio.com.bo, lostiempos.com, erbol.com.bo, laprensa.com.bo, la-razon.com, abi.bo – Bolívia, elpais.com, elmundo.es – Spanyolország, folha.uol.com.br, estadao.com.br – Brazília
Karácsony második napján, vasárnap jelentette be Evo Morales, Bolívia első indián elnöke, hogy jelentősen megemeli az energiaárakat, köztük 57-82 százalékkal az üzemanyagok árát. Morales elsősorban az üzemanyag-csempészet elleni küzdelemre hivatkozott, de mivel ennek következtében többek között minden élelmiszer ára megemelkedett, ezért az egész országban szinte azonnal tiltakozáshullám kezdődött. A tavaly újraválasztott Morales a tüntetések kezdete óta nem tudja leszerelni az ellene fordulókat. Csütörtökön mind a kilenc tartományi székhelyen tüntettek ellene, hiába jelentette be, hogy jelentősen, 20 százalékkal megemeli a minimálbéreket. Morales ellen fordult saját kormánypártja, a MAS nem kis része is, mert a párt két bástyájában, Cochabamba városában, illetve El Altóban, a gyakorlatilag fővárosnak tekintett La Pazban is tüntettek a párttagok eleinte mellette, aztán ellene. A kritikusan kormánypárti rádióhálózat, az Erbol portálja azt is megírta, hogy Sacha Llorenti, az új belügyminiszter ugyanazt a jelzőt használta a tiltakozókra, mint a 2003 októberében megbuktatott és menekülésre kényszerített akkori elnök, Gonzalo („Goni”) Sánchez de Lozada: gyanús csoportok. A tiltakozások, útelzárások és sztrájkok közben kedden elterjedt az a (rém)hír, hogy Morales készpénzkorlátozásra készül, és le akarja értékelni a bolíviai pénznemet is a dollárhoz képest. A kormány azonnal cáfolt ugyan, de egyelőre hatástalanul próbálja megakadályozni, hogy a betétesek kimenekítsék a pénzüket a bankokból és az országból. Csütörtökön a feldühödött és a rendfenntartó erőkkel össze is csapó radikálisok El Alto városában szétverték az autóút fizetőkapuit is. La Pazban csütörtökön az Erbol és az ellenzéki La Prensa szerint is (legalább) tízezer dühös és csalódott tüntető egyenesen Morales lemondását követelte.
Cincodias.com – Spanyolország
A gazdasági napilap csütörtökön ismertette a főügyészség körlevelét a lakossággal és az érdekeltekkel. Eszerint a Zapatero-kormány januártól engedélyezte, hogy az ügyészek kémeket bízzanak meg feltételezett bűnözők vagyonának felderítésére. A körlevél azzal is indokolta az új eszköz bevetését a bűnözők vagyonának felkutatására, hogy a technológiai fejlődés már lehetővé teszi a folyamatos pénzügyi tranzakciókat, így akadály nélkül tudják kimenekíteni az országból a bűnös eszközökkel szerzett pénzt és vagyontárgyakat.
Folha,.uol.com.br, estadao.com.br, correiobraziliense.com.br, oglobo.globo.com, jbonline.com.br – Brazília
A szombaton elnöki posztjáról leköszönő elnök, Luiz Inácio „Lula” da Silva az utolsó pillanatban hozta meg végleges döntését az olasz állampolgárságú és már 56 éves Cesare Battisti ügyében, akit 2007 óta tartanak fogva egy brazíliai börtönben. Lula több mint két évig tartó várakozás után úgy döntött, hogy a legfelső bíróság (STF) döntésével ellentétben mégsem adja ki Olaszországnak Battistit. A hetvenes évek végén Battisti rövid ideig vezette a Vörös Brigádokhoz közel álló, a Kommunizmus Fegyveres Proletárjai (PAC) nevű szélsőbaloldali csoportot, ekkor halt meg az a négy ember, akinek haláláért őt tették felelőssé. Az olasz igazságszolgáltatás négyrendbeli emberölés bűntette és lázadás miatt kétszer, 1987-ben és 1993-ban is életfogytiglanra ítélte. Battisti azonban elmenekült hazájából, és sokáig élt Franciaországban, majd 2004-ben Brazíliában jelent meg. 2009 januárjában óriási feltűnést keltett, amikor a brazil igazságügyi tárca vezetője, Tarso Genro Battisti kérésére politikai menedékjogot adott neki, de az olasz kormány heves tiltakozására az STF kezdett foglalkozni az üggyel. Silvio Berlusconi, az olasz kormányfő még az elnöki döntés előtt jelezte, elfogadhatatlannak tartja azt a megoldást, hogy Battisti Brazíliában marad.
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter