Manchester, Anglia futballfővárosa

Úgy tűnik, London helyet egyre inkább Manchester lesz az angol foci fővárosa, hiszen a United és a City fej fej mellett vezeti a Premier League küzdelmeit. Bár az ünnepek alatt és között is egymást követik a fordulók a szigetországban, az év vége előtt egy kicsit megállunk, s értékeljük az angol pontvadászat őszi történéseit.

Pintér Patrick
2010. 12. 30. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anglia, Premier League 2010 ősz

Karácsony környékén egymást érték a bajnoki fordulók Angliában, most viszont két nap pihenő következik, így itt az ideje annak, hogy a szigetország első félévét is értékeljük. Ami húsz forduló után egyértelműen kijelenthető: az élmezőnyt illetően nem történt meglepetés ebben a szezonban sem. A két manchesteri gárda (United, City) mellett három londoni (Arsenal, Chelsea, Tottenham) fészkelte be magát a nemzetközikupa-indulást jelentő helyekre. A City és a Spurs előretörése sem lepte meg a szaksajtót, előbbi ugyanis jelentős összeget költött új játékosok igazolására a nyáron, utóbbi pedig már az előző szezonban is BL-selejtezős pozícióban zárt, s jelenelg ott van a legjobb 16 között a legrangosabb európai klubkupában.

Az őszi bajnok a Manchester United lett, amely öt győzelemmel és öt döntetlennel kezdte a bajnokságot, de tíz forduló után még így is ötpontos hátrányban volt a rajtot ismét remekül elkapó Chelsea-vel szemben. Aztán a londoni Kékek a 13. játéknapon váratlanul kikaptak hazai pályán a Sunderlandtől, ezt követően pedig további öt bajnokin maradtak nyeretlenek – egészen tegnapig, amikor a Boltont sikerült kínkeservesen legyőzniük 1-0-ra. Visszatérve az MU-hoz: a Vörös Ördögök őszi sikere tehát abban keresendő, hogy amíg a vetélytársak hosszabb-rövidebb ideig bekerültek egy hullámvölgybe, addig ők kis lépésekben, de magabiztosan mentek előre. Az egyetlen csapat a Premier League-ben az övék, amely még nem kapott ki, ők rúgták a legtöbb gólt, s a második legkevesebbet kapták (e tekintetben az Arsenal előzi meg őket egy találattal). Ráadásul a lelki válságon átesett Wayne Rooney igencsak formán kívül futballozott ősszel, szinte momentuma sem akadt, ellenben Dimitar Berbatov a semmiből előretörve 14 gólt lőtt, a Liverpoolnak hármat, a Blackburnnek pedig ötöt (!). Rajta kívül Nani és Pak Dzsi Szung húzta még a vörösök szekerét, no meg az elnyűhetetlen Van der Sar kapus, aki 40 évesen is az egyik legjobbja a ligának.

A United mögött a városi rivális City áll, ám a halványkékek két mérkőzéssel többet játszhattak, mint a listavezető, teljesítményük azért így is megsüvegelendő. Carlos Tévez nagyszerű félévet zárt, s ha sérülése nem hátráltatja, akár még előrébb is lökhette volna csapatát a táblázaton. Mario Balotelli is keveset játszott eddig, a keddi volt a kilencedik bajnokija a szezonban, de öt gólt így is összekapirgált, az Aston Villának most hintett egy mesterhármast. Sokat hibázott viszont az Arsenal és a Chelsea, főleg utóbbi botlásai meglepőek, hiszen hosszú évek óta most fordult elő először, hogy hat mérkőzésen maradjanak nyeretlenek. Amíg ment a gárdának, addig Malouda és Drogba egyenesen szárnyaltak, 8-8 gólt hoztak össze, de Lampard eddig mindössze egy, Anelka pedig három találatot tudott felmutatni, ami kevés lesz a bajnoki cím megvédéséhez. Carlo Ancelotti, a Kékek olasz szakvezetője ennek ellenére nyugodt maradt, s talán igaza is van, hiszen a négypontos hátrány 18 forduló alatt még bőven behozható.

Az Ágyúsoknál Van Persie és Bendtner sérülés miatt sokat kihagyott ősszel, s ez meglátszott a csapat szereplésén is. Az idényben remekül kezdett az Arsenal, de a tél közeledtével kissé bizonytalanná vált az együttes, s a rangadókat szokás szerint elbukta (Tottenham 2-3, Chelsea 0-2, Manchester United 0-1), igaz, legutóbb már legyőzte a Chelsea-t 3-1-re. A kezdeti gólzuhatagos győzelmek is elmaradtak, miközben olyan meglepő vereségek is tarkították a csapat eredménysorát, mint a West Bromwich elleni 2-3 vagy a szintén újonc Newcastle elleni 0-1. De a BL-ben is a végsőkig izgulniuk kellett a szurkolóknak, hiszen hiába nyerték meg az első három csoportmeccsüket, a további három találkozón már csak három pontot tudtak gyűjteni.

Remekül és látványosan játszott ősszel a Tottenham, amely nemcsak a bajnokságban, hanem a Bajnokok Ligájában is parádézott. Gareth Bale balhátvéd létére hat gólt lőtt eddig a bajnokságban, négyet a BL-ben (közte egy mesterhármast Milánóban az Internek), s a névtelenségből már annyira kibújt, hogy az összes európai élcsapat szerződtetni kívánja. Mellette természetesen olyan húzóemberek szállították a jó eredményeket, mint a nyolc találatnál járó Van der Vaart, valamint Modric, Crouch és Pavljucsenko.

Negatívba hajlik viszont a megítélése a 12. helyen álló Liverpoolnak, amelynél cseppet sem jött be Roy Hodgson edző szerződtetése, de gondok vannak a Fulhamnél is, ahonnan Hodgson távoztával kiderült, az idős mester volt a kulcsa a tavalyi sikereknek. Gera Zoltán együttese ugyanis májusban még Európa-liga-döntőt játszott Hamburgban, december végére viszont a kiesőhelyek egyikén találta magát. A magyar támadó az idény elején jobbára csak tartalék volt, aztán szép lassan be- (jobban mondva vissza)verekedte magát a kezdőcsapatba. Nem olyan nagy azonban a baj a Fulhamnél, hiszen a 11. helyezett Everton csupán három pontnyira van tőle, a roppant szoros középmezőnyben hetenként változik a rangsor.

Kurucz Péter csapata, a West Ham United is a kiesés ellen küzd, jelenleg sereghajtó, de az utóbbi időben emelkedő pályára állt, legutóbbi hat találkozójából kettőt megnyert, kettőt pedig döntetlenre hozott, a Ligakupában pedig 4-0-ra kiütötte a Manchester Unitedet.

A finn kapus, Jussi Jääskelainen eltiltása miatt három találkozón is pályára léphetett a Premier League-ben a 23 éves Bogdán Ádám, csapata, a Bolton pedig remek szezont futva hatodik helyen várja az újévet. Kádár Tamás bemutatkozására ugyanakkor még várni kell, bár már néhányszor ott ülhetett a Newcastle kispadján, edzője eddig még nem vetette be a roppant fiatal védőjátékost.

A 20. forduló eredményei:

Tottenham–Newcastle 2-0 (Lennon, Bale)
Stoke City–Fulham 0-2 (Baird 2)
Manchester City–Aston Villa 4-0 (Balotelli 3, kettőt 11-esből, Lescott)
Birmingham City–Manchester United 1-1 (Bowyer, ill. Berbatov)
West Ham United–Everton 1-1 (Hibbert – öngól, ill. Coleman)
Sunderland–Blackpool 0-2 (Campbell 2)
West Bromwich–Blackburn 1-3 (Thomas, ill. Kalinic 2, Diouf)
Chelsea–Bolton 1-0 (Malouda)
Wigan–Arsenal 2-2 (Watson – 11-esből, Squillaci – öngól, ill. Arsavin, Bendtner)
Liverpool–Wolverhampton 0-1 (Ward)

Az állás:

1. Manchester United 38 pont
2. Manchester City 38
3. Arsenal 36
---------------------------------------
4. Chelsea 34
---------------------------------------
5. Tottenham 33
---------------------------------------
6. Bolton 29
7. Sunderland 27
8. Blackpool 25
9. Blackburn 25
10. Stoke City 24
11. Everton 22
12. Liverpool 22
13. Newcastle 22
14. West Bromwich 22
15. Aston Villa 20
16. Wigan 20
17. Birmingham City 19
----------------------------------------
18. Fulham 19
19. Wolverhampton 18
20. West Ham United 17

1-3. Bajnokok Ligája csoportkör, 4. Bajnokok Ligája-selejtező, 5. Európa-liga, 18-20. kieső


A góllövőlista élmezőnye:

14 gólos: Berbatov (Manchester United)

12 gólos: Tévez (Manchester City)
11 gólos: Carroll (Newcastle)
9 gólos: T. Cahill (Everton), Elmander (Bolton)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.