Parragh: Kedvező változások indultak a gazdaságban

Idén Magyarországon gazdaságpolitikai fordulat történt, az ország gazdaságában megindult a növekedés – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az idei évet értékelve.

MNO
2010. 12. 30. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI-nek kifejtette: 2010-ben a magyar gazdaságban megindult a növekedés, az 1–3. negyedévben 0,9 százalékkal, a 3. negyedévben már 1,6-1,7 százalékkal bővült a gazdasági teljesítmény. Az adatok ugyan lassú kilábalásra utalnak, de azt mindenképpen jelzik, hogy megindult a gazdaság bővülése, és örvendetes, hogy a magyar termékek legfőbb felvevő piaca, Németország stabil növekedést mutat, a német gazdasági teljesítmény a magyar ipari termelést is növelni tudta.

Élénkül a belső piac

Az MKIK elnöke biztatónak értékelte, hogy kedvező volumenváltozás történt a kiskereskedelmi forgalomban, a 3. negyedévben minden hónapban sikerült túllépni az előző évi szintet, és megállt a beruházások csökkenése is. A kamara számításai szerint 2011-ben a gazdasági növekedés 3 százalék körül várható, ezen belül leginkább az ipari termelés 7-8 százalékos bővülésére lehet számítani, a belső fogyasztás, az építőipar és a mezőgazdaság is „megmozdul”.

Kiemelte: a belső piacot élénkítik az adóváltozások, a lakossági jövedelmekben mintegy 270-320 milliárd forintot fordítanak majd belső fogyasztásra vagy a hitelek visszafizetésére. A vállalkozói szféra jövedelempozíciójának javulását jövőre 100-140 milliárd forintra becsülte a kamarai vezető. Ez viszonylag „karcsú összeg”, de a korábbi időszakban elért jövedelempozícióhoz képest fordulópontot jelent – jegyezte meg Parragh László.

Kedvező hatások

A kamara elnöke kitért arra, hogy a fogyasztás és a beruházások mintegy 4-5 százalékos bővülésével számolnak az MKIK-nál 2011-ben. Aggasztó – fogalmazta meg Parragh László –, hogy a 2011. évi keret a Gazdaságfejlesztési operatív programban (GOP) 155 milliárd forint, a regionális operatív programok (ROP) gazdaságfejlesztési részében 30 milliárd forint, a Közép-magyarországi operatív programban (KMOP) 25 milliárd forint, ezek azonban együttesen sem jelentenek akkora pénzösszeget, amely képes lenne áttörést hozni a gazdaságban.

Hangsúlyozta: ugyanakkor az uniós források és az adóátrendezés együttesen kedvezően hat a gazdaságra. A kkv-szektor számára elérhető gazdaságfejlesztési keretet a 2007–2013 közötti időszak hátra lévő részében mindenképpen emelni kell ahhoz, hogy a termelőeszközöket bővíteni, megújítani lehessen – mondta Parragh László.

Komolyan gondolt együttműködés

Az MKIK elnöke szerint, ha a különadókat az érintett cégek nem tudják, vagy csak részben tudják áthárítani a lakosságra, akkor a külföldre utalt profit értéke csökkenni fog, és ennek hatására a folyó fizetési mérleg egyenlege 0,5-1 milliárd euróval javulhat, csökkentve az ország kockázati felárát. Parragh László kiemelte: Magyarország EU-elnökségétől az MKIK azt várja, hogy az ország vissza tudja nyerni azt a tekintélyt, amelyet a térségben pár évtizeddel ezelőtt már megszerzett.

Az MKIK elnöke úgy értékelte, hogy a kormány komolyan gondolja az együttműködést a gazdaság szereplőivel, hiszen a választás előtt kötött megállapodás alapján programjában figyelembe veszi a kamarától érkező javaslatokat. Példaként említette a Széchenyi-kártya program kibővítését, a szakképzésben történt jelentős elmozdulást. Ugyanakkor óriási kihívást jelent majd az új Széchenyi-terv, mivel az ehhez kötődő pályázati kiírásokban csúszás látszik, és a kereskedelemfejlesztést a tárcák közti presztízsharcok hátráltatják – mutatott rá.

Átalakulhat a kamarai rendszer

A kamarai rendszerről szólva Parragh László elmondta, hogy százhatvan éves volt ebben az évben a kereskedelmi és iparkamara. Ez jelzi azt is, hogy nem egy rövid távú egyesülésről, hanem hosszú távon a gazdasági érdekeket megjelenítő szervezetről van szó. A kamara azzal együtt, hogy megállapodást kötött a kormánypárttal, független köztestület – emelte ki az MKIK elnöke. Hozzáfűzte: a kamara álláspontja sosem lehet más, mint a vállalkozók többségének véleménye.

Jövő év első félévében napirenden lesz a kamarai törvény, az MKIK konkrét elképzelést tett le a jogalkotás folyamatában, és ha sikerül megállapodni valamennyi érintettel, akkor jövőre átalakul a kamarai rendszer – mondta Parragh László.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.