Egy televíziós beszélgetésben a román kormányfő emlékeztetett arra: 2008 decemberében az állami intézményeknél 1,397 millió embert alkalmaztak, 2009 decemberében 1,378 millió volt az alkalmazottak létszáma. Azóta mintegy 88 ezer dolgozót bocsátottak el, így az idén október végén 1,291 millióra apadt az állami szektorban foglalkoztatottak létszáma, amely a miniszterelnöki bejelentés szerint november végére már 1,274 millióra esett vissza.
Eszerint Románia teljesíti az IMF-nek tett ígéretét, amelynek értelmében az év végére legfeljebb 1,29 millió munkavállaló maradhat a költségvetésből finanszírozott intézményekben. Jelezte azt is, hogy az állami szektor szerkezeti átalakításának folytatása révén jövőre további leépítések várhatók, elsősorban a román pénzügyminisztérium és a belügyminisztérium kötelékében. A kormány így lesz képes csak teljesíteni a nemzetközi pénzintézet által megkövetelt feltételt, miszerint 2011-ben az állami szférában a béralap nem lépheti túl a 39 milliárd lejt (jelenlegi árfolyamon ez valamivel több mint 9 milliárd euró).
A román kormány erőteljesen csökkenteni kívánja az állami intézmények „igazolhatatlan” és „pazarló” költekezéseit – állapítja meg a román média, idézve Gheorghe Gherghina pénzügyi államtitkárt, aki szerint ennél a tárcánál jövőre mintegy kétezer embert terveznek elbocsátani. Ami a belügyi tárcát illeti, kimutatták, hogy a rendfenntartó erők kötelékében dolgozók létszáma jelenleg 25 százalékkal haladja meg az európai átlagot. Ez azt jelenti, hogy 100 ezer lakosra 500 belügyi alkalmazott jut, miközben az európai átlag csak 400 fő. Ennél a minisztériumnál is várhatók a leépítések, az utcára kerülők számára ugyanakkor biztosítani kívánják az átképző tanfolyamokat.
(MTI)
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
