„Feltételezéseim szerint a szakszervezetek több sztrájkot kezdeményeznek majd. A megszorításoknak tehát szociális következményei, ezeknek pedig politikai megnyilvánulásai lesznek” – jelentette ki. Szavaival Martin Slosiarik is egyetért. Ő úgy véli, hogy a kormány intézkedései meglátszanak majd a pártok preferenciáin. „Eddig főleg csak beszéltek ezekről az intézkedésekről, a legtöbbje csak 2011-ben lép hatályba” – mondta, és hozzátette, az emberek véleményét főleg azok a lépések befolyásolják majd döntően, amelyek áremelkedésekhez vezetnek. A leginkább az SaS kevéssé stabil szavazói bázisa lesz veszélyben.
A 2011-es év szerinte nagy befolyással lesz a parlamenten kívüli MKP helyzetére is, amely az 5 százalékos parlamenti küszöb környékén mozog. Horsky szerint a következő évben is folytatódik majd a kormánykoalíció elhasználódása. „Emellett azonban úgy hiszem, folytatódni fog Ján Slota (SNS) és Robert Fico (Smer) fogatlan ellenzéki politikája is” – tette hozzá. A szakértő ennek ellenére nem hiszi, hogy a jelenlegi politikai helyzet instabilitása időközi parlamenti választásokat eredményezne. A legvalószínűbb szerinte a jelenlegi kormánykoalíció rekonstrukciója lesz, s csak ezután jöhet számításba a jobb- és baloldali pártok koalíciójának lehetősége. A szlovákiai választók szerinte egyre apatikusabbak a politikai történésekkel kapcsolatban, így az időközi választások inkább utolsó lehetőségként jöhetnek számításba.
Juraj Marusiak, a Szlovák Tudományos Akadémia politológusa szerint inkább individuálisan kell majd figyelni jövőre az egyes politikai pártokat. „Ha a Smernek nem sikerül kikerülnie a jelenlegi politikai izolációból, annak nagyon rossz következményei lehetnek a pártra nézve” – jelentette ki. Szerinte ugyanez érvényes a KDH-ra is, ha mélyül a válság a párton belül. Úgy véli, a kereszténydemokraták jelenlegi vezetése nem képes semmiféle önreflexióra. Hozzátette, az is kérdéses, mi történik majd az SDKÚ-n belül.
Marusiak úgy hiszi, a jövő évben is folytatódni fognak az éles politikai szóváltások a képviselők között, s megmarad a kulturálatlanság a parlamentben. „Időközi választások valószínűleg nem lesznek, ha lennének, akkor is a jelenlegi pártok, a jelenlegi képviselők kerülnének be. Nincs ok arra, miért ne folytatódjon a kulturálatlanság a parlamentben, ha már húsz éve tart Szlovákiában. A parlament végül is az egész társadalom tükre” – tette hozzá.
(bumm.sk)

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben