Oroszország
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz

Nem lehet csalni. A sajtótájékoztatón az egyik legfontosabb kérdésre is választ kaphattak a megjelentek. Az egykori nagyszerű válogatott Zombori Sándor a szétosztott pénzek ellenőrzése és az elszámoltatás módja felől érdeklődött. Szabó Tamás válaszában leszögezte, a pályázatokat csak olyan kluboktól, akadémiáktól fogadták el, amelyek átlátható büdzsétervezetet tüntettek fel, majd hozzáfűzte: a rendszer alkalmas az ellenőrzésre. „Az elszámoltatásra valószínűleg negyedévente fogunk sort keríteni, és azon leszünk, hogy ne kalandozzanak el a pénzek.” Csányi Sándor mindehhez csupán annyit tett hozzá, hogy „akik nem tudnának elszámolni a nekik juttatott összeggel, azokat kizárjuk a pályázati lehetőségből”. Miután pénzügyi szakemberről van szó, nem sokan kételkedhetnek szavaiban.
A napokban tett bejelentésnek komoly sajtóvisszhangja volt: a jelentősebb csatornák tv-stábjai ezúttal is az első sorba „váltottak jegyet”. Nem is csoda, hiszen ahogyan a Nemzeti Sportintézet főigazgatója, Szabó Tamás fogalmazott, nem volt még példa arra, hogy a magyar állam ilyen összegű segítséget nyújtott volna a fiatal labdarúgóknak. „Éppen ezért hatalmas dicséret jár azoknak, akik lehetővé tették, hogy a szerződést ilyen gyorsan aláírja a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a szövetség. Innentől kezdve senki sem hivatkozhat majd pénzhiányból fakadó gondokra, a hangsúly átkerülhet a szakmai munkára. Mostantól új mondás járhatja majd: a kis pénz, kis foci helyett jöhet a nagy tudás, nagy foci!”
A kivéreztetett programot is újraélesztik
A minisztérium részéről Czene Attila sportért felelős államtitkár köszönte meg a sajtó és az MLSZ munkatársainak, hogy eljöttek, és részesei lesznek a nagy eseménynek. Atlanta olimpiai bajnoka kiemelte, háromoldalú szerződést írnak alá, a sportcélú támogatást pedig két részre lehet osztani. 1,8 milliárd forintot kapnak az akadémiák, 400 milliót pedig a szocialisták által korábban kivéreztetett Bozsik-program újraélesztésére költhet el a szövetség. Czene a támogatás létjogosultságát – melyet korábban sokan megkérdőjeleztek – is megindokolta: hazánkban a profi labdarúgók száma pontosan a felét teszi ki az összes igazolt sportolónak, így talán már érthetőbb, miért ide szánták a 2,2 milliárdot.
Csányi Sándor elégedettnek és boldognak tűnt, és némi humort is csempészett a délutánba. Az MLSZ-elnök elmondta, nem ez az első alkalom, hogy szerződést ír alá Czene Attilával, az államtitkár azonban akkor még a vízben küzdött a magyar sikerekért, és a támogatás összege is kevesebb volt néhány nullával. Csányi kiemelte, 16 csapat utánpótlásbázisa, illetve akadémia részesül a 2,2 milliárd forintból, amelyek között első és másodosztályú gárdák utánpótlásbázisai is szerepelnek. Az összeg tehát megfelelően lefedi a hazai profi egyletek hátterét.
Nem elég kiírni a kapura, hogy akadémia
Utóbbi ténnyel kapcsolatosan kérdést is intéztek Csányihoz: milyen rendszer szerint osztották szét a támogatást, és milyen kritériumok alapján? A napokban ugyanis több hazai élklub (Újpest, Ferencváros, Vasas) utánpótlás-felelősei is komoly kritikát fogalmaztak meg, mely szerint egyes akadémiák a nekik juttatott összeg sokszorosát kapták. A sportvezető úgy reagált: egy intézményre nem elég kiírni, hogy akadémia, a bent folyó munkának valóban a legmagasabb szakmai igényeknek kell megfelelnie. A pályázati feltételeket pedig ennek alapján fogalmazták meg, így nem meglepő, hogy nem egyenlő arányban részesültek a klubok a támogatásból.
Nyilasi Tibor, az MLSZ sportigazgatója ezt annyival toldotta meg, hogy azoknak az intézményeknek, melyek csapatainál a legmagasabb szintű munka folyik, a tulajdonosai is jóval több pénzt áldoztak a működtetésre, így pedig megérdemlik a jelentősebb támogatást.
Végül a szerződések aljára is odakerültek az aláírások, a magyar szurkoló pedig újra elkezdhet reménykedni: majd a fiatalok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.