Jang fontos partnernek nevezte Németországot. Úgy vélte, a mai világban a két állam sok közös kihívással néz szembe, s közös érdekeik köre is bővül. Westerwelle pénteken találkozott Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnökkel. A kormányfő bejelentette, hogy átfogó kormányközi konzultációs mechanizmust indítanak be az idén júliusban; az esemény elnökségét Angela Merkel német kancellár és Ven együtt látja majd el. A delegációkban diplomaták, közgazdászok, pénzügyi szakemberek, kutatók, a kultúra és a társadalomfejlesztés szakemberei kapnak majd helyet. A konkrét témák és az időpontok még nem ismertek, de kínai részről hangsúlyozzák, hogy ezzel a kétoldalú kapcsolatok egy új intézményesített rendszerét alapozzák meg. Németország mint az első európai állam, amellyel Kína ezt a kormányközi kapcsolati formát létrehozza, az első – berlini – forduló sikerén fog munkálkodni – jelentette ki a német alkancellár.
A külügyminiszteri találkozót követő tájékoztatón Westerwelle kérdésre válaszolva kifejtette, hogy álláspontja szerint a líbiai helyzet nem oldható meg katonai eszközökkel, Líbiában csakis politikai megoldás születhet s e cél érdekében valamennyi érintett félnek együtt kell működnie. Vele összhangban Jang is a békés diplomáciai rendezést hangsúlyozta, miközben aggodalmát fejezte ki a folyamatos összecsapásokról és a civil áldozatokról érkező hírek miatt. A német politikus egy másik kérdésre válaszolva elmondta, partnerét arra kérte, hogy a német újságírók „akadálytalanul” végezhessék a munkájukat. Jang ígéretet is tett arra, hogy „elősegítik a törvények szerinti” működésüket. „Elvárjuk tőlük, hogy betartsák ennek az országnak a törvényeit és szabályait” – tette hozzá.
Westerwelle úgy vélte, a kapcsolatok minősége és mélysége lehetővé teszi, hogy Németország és Kína „a nehéz ügyekkel” is nyíltan meg tudjon birkózni. A külügyminiszter megjegyezte: a Kínában befektető német vállalatoknak nagyobb jogbiztonságra van szükségük. A kínai–német kereskedelem értéke az elmúlt évben elérte a 140 milliárd dollárt, amely körülbelül egyharmada a Kína és az Európai Unió közötti forgalomnak. Kína és Németország eddig négy miniszterhelyettesi szintű párbeszédet tartott, s 2010-ben döntött e tárgyalások magasabb szintre emeléséről. A mostani volt az első miniszteri szinten. Westerwelle háromnapos hivatalos kínai látogatásának első napján, csütörtökön találkozott Li Ko-csiang (Li Keqiang) miniszterelnök-helyettessel is.
(MTI)
Szentkirályi Alexandra: Ne a kocsmalobbi irányítson Budapesten
