Az írek Budapesten faragnának a kamatból

Az ír pénzügyminiszter az országának nyújtott 85 milliárd eurós nemzetközi hitelcsomag kamatának csökkentését szeretné elérni az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek csütörtökön kezdődő magyarországi informális tanácskozásán – idézett dublini pénzügyminisztériumi forrásokat az Irish Times hét végi számában.

MNO
2011. 04. 03. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A tartozások elviselhető szinten tartása nagyon fontos, és ebben segíthet a kamatcsökkentés” – idézte a lap a pénzügyminiszteri forrást. A lap szerint Michael Noonan a budapesti megbeszélésen ismertetni fogja annak a nemrégiben elvégzett banki stresszvizsgálatnak az eredményét, amely négy jelentős ír banknál összesen 24 milliárd eurós tőkehiányt mutatott ki.

Írországban az elmúlt két évben 46,3 milliárd eurós tőkeinjekciót kaptak a bankok. A jelentős tőkejuttatás az euróövezet történetében példátlan szintre, a hazai össztermék (GDP) 32 százalékának környékére hajtotta fel 2010-ben az államháztartási hiányt. A bankszektornak hatalmas kinnlevőségei ragadtak benn az ingatlanpiaci buborék kipukkadásával tönkrement építőipari és ingatlanvállalatokban.

Írország számára tavaly novemberben hagyott jóvá egy 85 milliárd eurós mentőcsomagot a nemzetközi közösség – ebből az EU és az IMF 67 milliárdot adott – átlagosan 5,8 százalékos kamattal. A február 25-i parlamenti választásokon győztes párt, a jobbközép Fine Gael vezetője, a miniszterelnökké kinevezett Enda Kenny már többször jelezte: az új kormány első feladata a pénzügyi mentőcsomag – Dublin szerint méltánytalan – feltételeinek újratárgyalása lesz.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.