Czomba Sándor kifejtette: ezeken a területeken azok a normál eszközök, amelyek egy jobb helyzetben lévő térségben hatékonyak, nem vezetnek eredményre, itt plusz forrásokat kell megtalálni. Hozzátette: azt kell megoldani, hogy a forrásokat hatékonyan használják fel, ne egy emelt összegű szociális segélyt jelentsen a közmunka, és ne szociális problémák kezelésére legyen alkalmas, hanem olyan értékteremtő munka legyen mögötte, hogy mind annak, aki részt vesz a feladatban, mind az önkormányzatnak hasznot hozzon.
Az államtitkár ismertette, hogy összességében több mint 68 ezer ember dolgozik a közfoglalkoztatásban a legfrissebb adatok szerint. A vállalkozói szférában mintegy 1100 embert alkalmaznak ezen formában, vagyis amikor a vállalkozó munkanélkülit foglalkoztat támogatással. Tavaly egész évben összesen 1600 volt az így foglalkoztatottak száma. A 6-8 órás foglalkoztatásban jelenleg 12-13 ezer ember dolgozik az országos közmunkaprogramban, a 8 órás foglalkoztatásban pedig már 10 ezer fölött van ez a létszám. Ők elsősorban a vízügyi igazgatóságoknál, a vízgazdálkodási társulásoknál dolgoznak, és a tavaszi-nyári időszakban a MÁV, a közút és az erdészetek is bekapcsolódhatnak a foglalkoztatásukba.
Czomba Sándor úgy fogalmazott: százezres nagyságrendben lehetnek a közfoglalkoztatásban a következő hónapokban az ország különböző területein. Példaértékűnek nevezte, hogy az állam visszaveszi az önkormányzatoktól a belvíz-csapadék elvezető árokrendszer karbantartását, erre a területre csatornaőröket képeznek majd ki, tehát körülbelül 2-3 ezer ember főállásban végezheti el a feladatot a jövőben. Ezen szakaszok karbantartására pedig évente 10-12 ezer embert lehet foglalkoztatni.
A fórumon – amelyen mintegy félszáz abaúji településvezető, illetve munkaügyi szakember vett részt – jelen volt Balog Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár, aki arról beszélt, hogy ma Magyarországon 3 millió ember él a szegénységi küszöb alatt, ebből 1,2 millióan mélyszegénységben. Ennek nem egészen a fele, harmada a roma népességből kerül ki. Hozzáfűzte: az ő munkához juttatásuk, iskolázottságuk javítása speciális eszközöket igényel.
Kiss Péter, az 1300 lakosú Ináncs független polgármestere közölte: a faluban az 540 aktív korú keresőképes közül 220 a regisztrált munkanélküli.
(MTI)
Halálos lakástűz pusztított Sárszentmihályon
