Erősítik az együttműködést

Szerbia, Horvátország és Szlovénia vezetői pénteken megállapodtak abban, hogy a három ország összekapcsolja gazdasági erejét, és vállalataik megpróbálnak közösen megjelenni harmadik országok piacán.

MNO
2011. 04. 01. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borisz Tadics szerb elnök, Jadranka Kosor horvát miniszterelnök és Borut Pahor szlovén kormányfő a szerbiai Szendrőn (Smederovo), a Milos Obrenovics szerb király rezidenciáján tartott nem hivatalos találkozón állapodott meg a háromoldalú együttműködés erősítéséről. Ez volt a politikusok második ilyen jellegű találkozója. Tadics a megbeszélés után elmondta, hogy a napirenden szereplő kérdések közül a gazdasági együttműködésre és a harmadik országok piacain való közös megjelenésre helyezték a hangsúlyt. Felkérték az illetékes szakminisztériumokat, hogy erről kössenek megállapodásokat.

A szerb elnök úgy vélte, a három volt jugoszláv tagköztársaság gazdasága számos ponton kiegészíti egymást, például a faiparban, az élelmiszeriparban, az autó- és a hadiiparban, ami megnyitja az utat a közös külföldi fellépés előtt. Konkrét projektet is említve Tadics úgy vélte, hogy a kuvaiti harckocsik felújítása csak az egyik lehetőség, nagy lehetőségek rejlenek az élelmiszer- és az építőiparban is. A tárgyaláson szóba került az európai uniós (EU-) integráció is. Szlovénia 2004 óta EU-tag, Horvátország most folytatja csatlakozási tárgyalásait, Szerbia pedig – mint Tadics hangsúlyozta – ez év végéig szeretne hivatalos tagjelölti státuszt, valamint időpontot kapni a csatlakozási tárgyalások megkezdésére.

Pahor reményét fejezte ki, hogy Zágráb júniusig lezárja csatlakozási tárgyalásait, Belgrád pedig az év végéig tagjelöltté válik. Belgrád és Zágráb az év végéig szeretne adományozó értekezletet szervezni, hogy pénzt gyűjtsenek az 1991–1995-ös horvátországi háború után hajlék nélkül maradt menekültek sorsának rendezéséhez. Tadics és Kosor szót ejtett a háború után több mint 15 évvel még mindig eltűntként nyilvántartott személyek kérdéséről. Kosor elmondta, hogy Horvátország számára ez humanitárius és politikai szempontból egyaránt fontos.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.