The Jakarta Post (thejakartapost.com)
Megöltek egy helyi politikust a Citibank behajtói Dzsakartában – írja a The Jakarta Post. A férfi szokatlanul magas hitelkártya-egyenlegéről érdeklődött, mire a feldühödött banki alkalmazottak halálra verték. Irzen Octa, a Nemzeti Egység Párt (PPB) főtitkára azért érkezett a nemzetközi pénzintézet egyik dzsakartai fiókjába, mivel hitelkártyája egyenlegén a várt 48 millió rúpiás tartozásnak (körülbelül egymillió forint) több mint kétszerese, százmillió szerepelt. Az alkalmazott, akihez Irzen problémájával fordult, nem tudott választ adni a kérdésre, hogyan nőtt hirtelen kétszeresére a férfi tartozására. A politikus valószínűleg ragaszkodott az igazához – erre a pénztáros maga mellé vett két adóbehajtót, felvezették Irzent egy ötödik emeleti tárgyalószobába, és ott halálra verték. „A gyilkosságot a tartozás, és a nem egyező hitelösszegek miatt követték el” – nyilatkozta Budi Irawan rendőrfőnök. A hatóságok letartóztatták a három férfit, akit a gyilkossággal gyanúsítanak. Bűnösségük szinte bizonyos: a holttestet a bank épületében találták meg, a tárgyalószoba falán és függönyén vérnyomokra bukkantak, a boncolás pedig kiderítette, Irzen agyrázkódást szenvedett halála előtt, ami szintén a verés hatása lehetett. A banki alkalmazottakat halált okozó testi sértéssel vádolják, amiért legfeljebb öt és fél éves börtönbüntetést kaphatnak. A Citibank illetékesei nem szólaltak meg az ügyben. A pénzintézet indonéziai szóvivője csupán annyit közölt a lappal, minden általuk alkalmazott pénzbehajtó köteles „szigorú etikai elvekhez tartania magát”, még szóbeli fenyegetéssel sem próbálhatják meg visszaszerezni a tartozást.
Nem ez az első eset a héten, hogy Citibank-alkalmazottakat tartóztat le a rendőrség Indonéziában. A hatóságok néhány napja jelentették be, a bank egyik magas beosztású tisztviselője is rács mögé kerül, miután 17 milliárd rúpiát (körülbelül 370 millió forintot), tranzakciónként körülbelül 1 milliárdot sikkasztott klienseitől.
BBC (bbc.co.uk)
Az internetre költöztek a drogbandák – derül ki a Manchasteri Egyetem legújabb tanulmányából – tudósít a BBC. A dokumentum szerint a világháló elterjedésével újra kell gondolni a korábban a bandákról kialakult sztereotípiákat. A csoport hat különböző bűnszervezet főként fiatal tagjaival beszélt, hogy melyik városban, azt azonban a velük kötött egyezségnek megfelelően nem árulhatják el. A hároméves kutatás eredménye, hogy leszámol a feltételezéssel, mely szerint a bandák „területileg szerveződő, utcai képződmények” – fogalmaz Judith Aldridge, a tanulmány egyik szerzője. „Az általunk tanulmányozott szerveződések ennél jóval nagyobb mobilitást mutattak: tagjaik a város különböző kerületeiből érkeztek, sőt voltak köztük vidékiek is. Üzletük nagy részét pedig az internet segítségével bonyolítják le” – magyarázta a kutató. Az „ingatlanviták” megszűntek, a bűnözők a legtöbbször „nem védik területüket, és csak nagyon ritkán hajlandóak harcolni érte” – állapítja meg a tanulmány. Ugyanígy a graffiti szerepe is lecsökkent, a legtöbb megkérdezett bandatag nem tartja identitása fontos részének a falra fújt feliratokat.
Aldridge és csapata szerint a fegyverbirtoklásról szóló hírek is eltúlzottak: a pisztolyok drágák, 2-4 ezer fontba kerülnek, és nehezen beszerezhetők – a bandatagok tíz százaléka tud csak lőfegyvert szerezni a jelentés szerint. „Ha a rendőrség hatékonyan fel akarja venni a küzdelmet az új típusú bűnözéssel szemben, figyelembe kell vennie, hogy bevált módszerei és sztereotípiái ma már nem biztos, hogy érvényesek” – összegez a dokumentum.

Gyurcsány volt felesége mindenképpen felvenné Ukrajnát az EU-ba