Annak a 68 fős csoportnak zömében szomáliai és eritreai tagjairól lehet szó, akik Líbiából vágtak neki a tengernek, és március 25-e óta nem volt róluk hír. A vasárnapi tájékoztatás szerint csütörtökön emelték ki a vízből a tetemeket, és még aznap el is temették őket az áldozatok személyazonosságának megállapítása nélkül.
Egy segélyszervezet vezetője elmondta, hogy a migránsok műholdas mobiltelefonon jelezték: nincs már élelmiszerük, és az üzemanyag is fogytán van. Eközben két újabb, észak-afrikai menekültekkel zsúfolt bárka érkezett vasárnap hajnalban és reggel az itáliai Lampedusa szigetére több mint kétszáz emberrel a fedélzeten. A sziget kikötői parancsnoksága közölte, hogy szombaton Lampedusától 50 mérföldnyire is észleltek egy bárkát, de azt a tunéziai parti őrség elfogta, majd visszairányította az észak-afrikai országba.
Vasárnap reggel kifutott Lampedusa kikötőjéből az olasz haditengerészet San Marco nevű hajója, amely újabb ötszáz menekültet szállít egy nápolyi táborba. A mindössze húsz négyzetkilométernyi szigetre több ezer észak-afrikai – zömmel tunéziai – menekült érkezett az év eleje óta. A pár száz fő befogadására alkalmas menekülttábor régen megtelt, emiatt a jövevények nagy része a szabad ég alatt, sátrakban húzza meg magát. A higiéniai körülmények embertelenek.
Silvio Berlusconi olasz kormányfő szerdán a szigetre látogatott, azt ígérve az egyre jobban zúgolódó helyi lakosságnak, hogy a menekültek problémája 2-3 napon belül megoldódik: továbbszállítják őket az olasz szárazföldre. Csütörtökön mintegy 2500 afrikait el is vittek hajókon. Pénteken azonban rosszabbra fordult az időjárás, emiatt a hajók nem tudtak kikötni Lampedusán.
Mindenre lőnek, ami mozog
A Tripolitól délnyugatra fekvő, a lázadók kezében lévő Kotla városa ellen indítottak újabb támadást vasárnap reggel a Moammer Kadhafihoz hű erők, s a többórás harcokban legalább 32 ember halt meg, s több tucatnyian megsebesültek – jelentette az al-Arabíja arab hírtévé. A kormányerők szemtanúk beszámolója szerint szombat óta támadják a lázadók ellenőrzése alatt lévő települést.
Az al-Arabíjának nyilatkozó egyik szemtanú azt mondta, hogy a Kadhafihoz hű csapatok keletről indítottak támadást a város ellen, s nehéztüzérséget és Grad típusú rakéta sorozatvetőket is bevetnek a felkelők állásai ellen. Vasárnap reggel a kormányerők már nyugatról is támadták Kotlát, s a tv-tudósítás szerint „mindenre lőnek, ami mozog” a lakónegyedekben.
A britek nem ismerik el a csapatküldést
Nagy-Britannia továbbra sem küld katonákat Líbiába – mondta vasárnap William Hague brit külügyminiszter cáfolva egy vasárnapi lapértesülést, amely szerint több száz brit tengerészgyalogos készül líbiai bevetésre. A The Sunday Times úgy tudja, hogy egy 600 fős tengerészgyalogos egység és legalább hat hadihajó indul a hét elején Líbiába. A küldetés célja gyógyszer- és élelmiszer-szállítmányok eljuttatása a lázadók kezén lévő városokba, és a tengerészgyalogosok feladata azoknak a kikötőknek a védelme lenne, ahol a szállítmányokat kirakják.
Hague azonban a BBC-nek vasárnap cáfolta a hírt, mondván: az alakulat nem Líbiába készül, hanem egy „máshol” rendezendő hadgyakorlatra. London szorosan tartja magát az ENSZ-határozathoz, amely tiltja Líbia bármely részének megszállását – tette hozzá.
(MTI)