Edano Jukio hozzátette, hogy a japán hatóságok minden támogatást megadnak az erőmű környékéről kitelepített lakosoknak. A hatóságok a Fukusima–1 erőmű 20 kilométeres körzetéből kitelepítették a lakosságot, és azt javasolták a 30 kilométeres körzetben élőknek, hogy tartózkodjanak otthon, csak végszükség esetén hagyják el otthonaikat. A japán hatóságok nem zárják ki a veszélyzóna kiterjesztését sem.
Különleges porral tömik be a lyukat
Szombaton fény derült arra, hogy húsz centiméter széles rés van a megsérült atomerőmű kettes számú reaktorának védőfalán, s ezen keresztül sugárszennyezett víz kerül tengerbe. A kiömlő víz radioaktív sugárzásának értéke eléri az óránkénti 1000 millisievertet.
Az erőművet üzemeltető Tepco vállalat mérnökei megkísérelték betonnal elzárni a reaktorfalon lévő rést, de ez egyelőre nem sikerült. Most azzal próbálkoznak, hogy különleges műanyagporral tömik be a lyukat. Olyan polimerről van szó, amely saját súlyát ötvenszer meghaladó vízmennyiséget tud megkötni. Az erőmű mérnökei közben vizsgálják azt, hogy vannak-e még hasonló repedések a japán atomerőmű védőfalán.
Tizenkétezer felett a halálos áldozatok száma Japánban
Tovább növekedett a pusztító japán földrengés halálos áldozatainak száma, amely már meghaladja a tizenkétezret. A japán rendőrség vasárnap közölt, legfrissebb összesítése szerint a március 11-i, kilences erejű földrengésnek és az azt követő szökőárnak 12 009 halottja és 15 472 eltűntje van a szigetországban. A második világháború utáni legsúlyosabb japán válság következtében több mint kétszázezer kitelepített ember talált menedéket a kialakított 1900 központban.
Összesen 18 ezer ház dőlt romba és 130 ezer épület szenvedett károkat főként a tengerparti zónákban. A legújabb adatok szerint is a legtöbb halálos áldozat Mijagi prefektúrában volt, a vasárnapi információk szerint 7318-an, Ivate prefektúrában 3518-an haltak meg, míg Fukusima prefektúra veszteséglistája 1119 halott.
A japán hadsereg és az amerikai haditengerészet pénteken közösen indított, háromnapos nagyszabású kutatóakciója révén mindeddig csak 66 holttestet sikerült megtalálni. Az eltűntek felkutatására indított akcióban 18 ezer japán katona és hétezer amerikai haditengerész vesz részt, továbbá háromezer rendőr és tűzoltó.
(MTI)