A radioaktív sugárzás értéke eléri az óránkénti 1000 millisievertet. Az erőművet üzemeltető Tepco vállalat megkísérli betonnal elzárni a reaktorfalon tátongó rést. Az NHK szerint a víz egy két méter mély akna falából szivárog a reaktor közelében. Az aknában, amelyben elektromos kábelek futnak, 10-20 centiméternyi víz gyülemlett fel.
A Tepco kivizsgálja, hogy a sugárszennyezett víz milyen kapcsolatban áll az aknában összegyűlt vízzel és miként szivárgott ki a tengerbe. A japán atomenergetikai és ipari létesítmények biztonsága felett őrködő hatóság szóvivője, Nisijama Hidehiko közölte, hogy egy szerelőakna falán fedezték fel a húsz centiméteres rést. Megjegyezte, hogy ez lehet a tenger sugárszennyezésének egyik oka, de még további hasonló repedések is létezhetnek, ezért a lehető leggyorsabban meg kell találni őket.
Először látogatott el szombaton a március 11-i földrengés és szökőár pusztításának színhelyére Kan Naoto japán kormányfő, pontosan három héttel a természeti csapás után. Tokióban eközben bejelentették, hogy a szombaton összesített adatok alapján a katasztrófának eddig 11 800 felkutatott halottja van, s emellett 15 540 eltüntet tartanak számon.
A japán kutatócsoportok az amerikai haditengerészet segítségével pénteken kezdtek nagyszabású akcióba az eltűntek felkutatására a földrengés és szökőár körzetében, továbbá a nyílt tengeren. A háromnaposra tervezett akció első napján csak 32 holttestet találtak, ebből az amerikai kutatók 28-at, míg a japán parti őrség négy holttestre bukkant Ivate prefektúrában.
Az atomerőműbe is elmegy a kormányfő
Kan Naoto is Ivate prefekturát kereste fel először. Katonai helikoptere a kettős természeti csapásban súlyos károkat szenvedett kis kikötővárosban, Rikuzentakatában szállt le. A prefektúrában ezer halottja volt a katasztrófának, s további csaknem 1300 ember eltűnt. A japán kormányfő a tervek szerint a megrongálódott Fukusima-1 (Daiicsi) atomerőművet is felkeresi, hogy támogatásáról biztosítsa a veszélyhelyzet elhárításán dolgozó embereket. Kan Naoto eredetileg még március 21-én látogatott volna a szigetország északkeleti részébe, de akkor a rossz időjárás miatt elhalasztották a vizitet.
Szakértők érkeznek
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) két szakértőt küld Japánba, hogy első kézből kapjon információkat a helyi hatóságoktól, hogyan alakul a helyzet a március 11-i pusztító erejű földrengésben és szökőárban megsérült fukusimai atomerőműben.
A NAÜ bécsi központjában pénteken bejelentették, hogy a két szakértő hétfőtől kezd konzultációkat a japán hatóságokkal: küldetésük célja tisztázni, mi is történik valójában a Fukusima-1atomerőműben, tájékozódni a reaktorok állapotáról és a katasztrófa-elhárítás során tett lépésekről, továbbá véleményt cserélni a lehetséges további intézkedésekről. Elképzelhető, hogy a sérült atomerőműbe is ellátogatnak. A NAÜ szerint nem értékelő csoportról van szó, de a látogatás megnyithatja az utat további szakértői missziók előtt is.
(MTI)