A Moamer Kadhafi líbiai vezető több mint négy évtizedes uralma ellen fellázadt fegyveresek előretörését az AFP francia hírügynökség tudósítói a helyszínen egyelőre nem tudták ellenőrizni. A tudósítók a Brega keleti részén fekvő Újbregához vezető út mentén mindazonáltal legalább hét kormánypárti fegyveres elszenesedett holttestét és a líbiai hadsereg tucatnyi kiégett járművét látták. A látvány arról tanúskodott, hogy a térségben előzőleg heves harcok dúltak.
Brega körzetében az összecsapások szombat délelőtt elcsitultak, csupán a repülési tilalmat ellenőrző NATO-vadászgépek süvöltését lehetett hallani. A lázadók közölték, hogy péntek este legalább tíz társuk halt meg a nyugati szövetségesek egyik Brega környéki légi csapásában. Musztafa Ali Omar lázadó harcos elmondta, hogy Kadhafihoz hű emberek szivárogtak közéjük, akik légvédelmi géppuskából a levegőbe lőttek.
Erre a NATO-erők légi csapást mértek az ütegre. A Reuters brit hírügynökség tudósítója legalább négy kiégett járművet – köztük egy mentőautót – látott Brega keleti bevezető útja mentén, ahol frissen ásott sírok mellett férfiak imádkoztak. Az olajlétesítményei miatt is fontos Brega városa az elmúlt hetekben többször gazdát cserélt a kormányerők és a felkelők között.
Irán és Egyiptom a lázadók oldalán
A német és más nyugati hírszerző szolgálatok értesülései szerint Irán és Egyiptom járművekkel, illetve fegyverekkel támogatja a Kadhafi-rezsim ellen harcoló líbiai felkelőket – írja friss számában a Focus német magazin. A fenti szolgálatok az értesülések alapján arra figyelmeztetnek, hogy radikális síiták megpróbálhatnak szerepet vállalni az észak-afrikai konfliktusban.
A Maghreb-térség egy szakértője a Focusnak nyilatkozva úgy vélte, egyes államok – például Irán – megkísérelhetik, hogy viszonylag csekély ráfordítás árán növeljék befolyásukat a térségben. A Focus információi szerint Egyiptom fegyvereket szállít a líbiai felkelőknek. Egy amerikai kormányzati tisztviselő a német magazinnak nyilatkozva elmondta: Washington tudtával „néhány napja” kezdődött a fegyverszállítás.
A kairói kormány a szállítások titkokban tartását kérte, arra hivatkozva, hogy hivatalosan semleges akar maradni a szomszédos országban zajló konfliktusban. A fegyverszállítmányok elsősorban gyorstüzelő fegyvereket és lőszert tartalmaznak.
(MTI)