Keleti kérdés: elhagyják Európát az utolsó orosz megszállók? + Képek

Európa egyik legfiatalabb és legrendezetlenebb státuszú köztársaságában egyre zavarosabb a helyzet. A Moldovával szomszédos Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság nemrég még elsöprő többséggel szavazta meg az Oroszországhoz történő csatlakozást, a keddi moldáv–orosz külügyminiszteri találkozó azonban a jelenlegi „félfüggetlen” állapot helyett új utat szabna a tiraszpoli kormánynak. A helyzet komolyságát bizonyítja, hogy a tárgyalásokba beszállt az Egyesült Államok és az Európai Unió is.

Gabay Balázs
2011. 04. 01. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig egy évvel ezelőtt még hidegháborús konfliktusra készülődött Európa keleti „határvidéke”. Miután Románia beleegyezett az amerikai rakétapajzs-telepítési programba, a „szakadár” moldovaiak Moszkvához fordultak. Igor Szmirnov elnök rakétákat és az orosz „békefenntartó” katonaság létszámának megemelését kérte Szergej Lavrov külügyminisztertől. Medvegyev elnök nyugalomra intette a forrófejű Szmirnovot, a 2600 fős orosz katonaság pedig továbbra is biztosítja a békés mindennapokat az alig 4200 négyzetkilométer nagyságú köztársaságban.

Az oroszok kitartanak

A vegyes lakosságú ország tulajdonképpen már létrejöttekor állandó konfliktusra volt ítélve, hiszen a függetlenség 1990-es kikiáltása óta nem akadt egyetlen állam sem, mely elismerte volna határait. Egyedül Oroszország tart ki a Dnyeszteren Túli Köztársaság mellett, sőt az is kijelenthető, hogy Moszkva támogatása nélkül már régen összeomlott volna a tiraszpoli kormány. 1992 áprilisában ugyanis az önállósuló Moldova frissen felállított hadserege támadást indított a „szakadárok” ellen, a 14. orosz hadsereg azonban megvédte a rezsimet, és békeszerződést kényszerített a moldávokra. Utóbbiak garantálták, hogy nem szólnak bele a keleti szomszéd ügyeibe, a határokat azonban továbbra sem ismerik el, és sajátjukként tekintenek a területre.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a félmilliós lakosságból százezren rendelkeznek ukrán állampolgársággal, 120 ezer embernek pedig van orosz útlevele is. Viktor Janukovics ukrán elnök korábban nem rejtette véka alá véleményét, miszerint a határon túli ukrán állampolgárok sorsát szorosan követik, és ha kell, fellépnek értük. Medvegyev orosz elnök ugyanezt jelentette ki Szmirnovval való tárgyalásai során, némiképp barátságosabb hangsúllyal.


Szmirnov még nem búcsúzik

A tiraszpoli vezetést tehát gyakorlatilag az oroszok védelme alá kényszerítik az instabil külkapcsolatok, azonban egy 2006-os népszavazás megmutatta, maga a lakosság sem kívánkozik nyugat felé. A terület státuszáról döntő voksoláson a Moldovához való csatlakozás mellett a függetlenségre, illetve az orosz csatlakozásra lehetett szavazni, a lakosság 97 százaléka pedig az utóbbi mellett döntött. A végeredmény meglehetősen furcsának tetszik annak fényében, hogy a „szakadár államnak” csupán 30-30 százaléka orosz vagy ukrán nemzetiségű. Ha azonban azt nézzük, hogy az ország álfüggetlenségét még mindig az itt állomásozó 14. orosz hadsereg csapatainak köszönhetik a lakosok, mindjárt érthetőbbé válik az elsöprő „oroszpártiság”.

Mégis visszacsatolhatják őket

A keddi külügyminiszteri találkozó eredménye mindezek tudatában teljesen új pályára állíthatja a Dnyeszteren Túli Köztársaság sorsának alakulását. Iurie Leanca moldáv és Szergej Lavrov orosz tárcavezető megállapodott abban, hogy a „szakadár” köztársaságnak különleges státusszal a Moldovai Köztársaság részeként kell megmaradnia. Utóbbi azt is kijelentette, hogy Oroszország Dnyeszteren túli „békefenntartó misszióját” is átalakítaná, és fegyverraktárainak jelentős részét gyakorlatilag hazaszállítaná.


Meddig dübörögnek még?

Valószínűleg a Moldova európai integrációját is felügyelő Leancának is köszönhető, hogy mostantól az Európai Unió is részt vesz az 5+2-es tárgyalásokon, melyekbe a Dnyeszteren Túli Köztársaság és Moldova mellett bekapcsolódik Oroszország, Ukrajna, az Egyesült Államok és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet is. A kérdés már csak az, hogy mi lesz a válasza Szmirnovnak.

(Forrás: crisisgroup.org/MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.