A közlemény szerint a könnyű ritkaföldfémek kitermelési kvótája 80 400 tonna, a közepes és nehéz ritkaföldfémeké pedig 13 400 tonna, azaz a teljes ritkaföldfém kitermelési kvóta 93 800 tonna lesz az idén. A kvóta 5,16 százalékkal magasabb a tavalyinál. Új ritkaföldfémlelőhely-feltárási és -kitermelési engedélyt Kína nem ad ki 2012. június 30-ig. Jelenleg 31 vállalatnak van kitermelési engedélye Kínában. Kína rendelkezik a világ ritkaföldfém nyersanyagkészletének 30 százalékával, de alacsony exportárai miatt a világfelhasználásnak a 97 százalékát adja.
Kína az utóbbi időben számos intézkedést vezetett be a ritkaföldfém-bányászat és -kivitel szabályozására azzal az indokkal, hogy egyensúlyba kívánja hozni a környezetvédelmi szempontokat az ipari felhasználási igényekkel. A kínai pénzügyminisztérium és az állami adóhivatal pénteken, április elsején kezdte meg érvényesíteni a március 24-én bejelentett új, megemelt járadékot a ritkaföldfémek után. A könnyű ritkaföldfémek után tonnánként 60 jüan, a közepes és nehéz ritkaföldfémek után tonnánként 30 jüan járadékot kell fizetni a korábbi 3, illetve 0,4 jüan után.
A legnagyobb kínai ritkaföldfém-bányászati vállalat, az Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Hi-Tech Co. igazgatója szerint az új adó a termelési költségeket 720 millió jüannal (109,8 millió dollárral) emeli meg. A ritkaföldfémek kiviteli kvótáját a 2010-eshez képest 11 százalékkal 14 446 tonnára csökkenti Kína az idén. Tavaly júniusban 40 százalékkal vágta vissza Kína a ritkaföldfémek kiviteli kvótáját a 2009-eshez képest. A kínai vámhivatal adatai szerint az idei első két hónapban a ritkaföldfémek exportbevétele hétszeresére nőtt a tavalyihoz képest, ami erőteljes áremelkedésre utal.
A ritkaföldfémek nélkülözhetetlenek a legkülönbözőbb fejlett technológiai területeken, a hadianyagok, fegyverek és berendezések, rakéták, a hibrid járművekben és elektronikai berendezésekben alkalmazott akkumulátorok, és egyebek között még a táblaszámítógépek gyártásában is.
(MTI)
Kapu Tibor megmutatta
