Fox News (foxnews.com)
Az Egyesült Államok kivonja harci repülőit a líbiai légi hadszíntérről – jelentette be Robert Gates védelmi miniszter és Mike Mullen, a főparancsnokság vezetője – tudósít a Fox News. A Kadhafi-erők elleni támadásokat és a repülésmentes zóna biztosítását ezentúl a NATO fogja végezni. A kongresszus fegyveres erők bizottsága előtt megjelenő Gates és Mullen a bejelentésen felül azt is közölte, véleményük szerint a líbiai lázadók felfegyverzése nem az Egyesült Államok feladata.
„Úgy gondolom, ez a segítség számos más helyről is érkezhet, mint az Egyesült Államok” – fogalmazott Gates, valószínűleg más arab országokra vagy a NATO-ra utalva. A Fehér Ház és maga Obama elnök is többször úgy fogalmazott, „nem zárná ki” az ilyen formájú segítségnyújtást. A felkelőknek szükségük is van rá, hiszen a lelkes, ám szervezetlen, képzetlen és rosszul fegyverzett csapatokat sorozatosan legyőzik Kadafi hivatásos erői. Gates kezdetektől fogva szkeptikusan viszonyult az amerikai beavatkozáshoz. A líbiai konfliktus elhúzódhat, és az egyébként sem túl népszerű Obama-kormány nem engedhet meg magának egy újabb Afganisztánt.
Az USA ugyan csütörtökön a hadjárat minden felelősségét átruházza a NATO-ra, harci gépei készültségben maradnak. Ha a helyzet „elég válságosra fordul”, a szövetség parancsnoka támogatást kérhet az amerikaiaktól. Azt egyelőre nem tudni, a Földközi-tengeren állomásozó amerikai hadihajók is beszüntetik-e a líbiai célpontok támadását.
Gates szerint mindez elégséges, hiszen a katasztrófát sikeresen megelőzték, Kadhafi erői visszaszorultak Bengázitól, a lázadók fővárosától. A kongresszusi képviselők egy része hitetlenkedve fogadta a bejelentést, különösen annak tükrében, hogy Kadhafi erői az elmúlt napokban újra teret nyertek a lázadókkal szemben. „Remek időzítés” – jegyezte meg szarkasztikusan John McCain szenátor, de más politikusok is a „különös” és „aggasztó” jelzőkkel illették a döntést. Különösen a légi támogatás megvonása keltett felháborodást. „Nem tudom eléggé hangsúlyozni, mennyire nyugtalanító, hogy harci gépeink készültségben fognak vesztegelni, amíg csak ki nem tör odalenn a pokol – fogalmazott Lindsey Graham szenátor. – Egy dolgot mondhatok: kérem, gondolják át ezt az elhatározást.”
Az Egyesült Államok mindenesetre egyelőre a másodlagos támogató szokatlan szerepében működik majd. Mától fogva feladataik a NATO-gépek repülés közbeni tankolására és felderítésre korlátozódnak.
The New York Times (nytimes.com)
Különös, megoldatlan bűnügyben kéri a közvélemény segítségét az FBI – írja a The New York Times. Egy gyilkosság áldozatául esett férfi zsebében talált, egyelőre megfejtetlen kód feltörése vár a vállalkozó kedvű amatőrökre.
Rick McCormick tetemét 1999-ben találták meg egy missouri kukoricaföld kellős közepén. A férfi szomorú, bár viszonylag átlagos életet élt: kibukott a középiskolából, munkanélküliként tengődött, édesanyjával lakott. Halála körülményei azonban annál különösebbek: holttestét otthonától ötven kilométerre találták meg, olyan helyen, ahol valószínűleg még sohasem járt, de biztosan senkit nem ismert a környéken. Autója nem volt, busz nem jár arra, így azt sem tudni, egyáltalán hogy került a mezőgazdasági vidékre. A halál okát boncolás és toxikológiai vizsgálat sem tudta kideríteni.
A rendőrségnek és az ügybe bevont FBI-nak egyetlen nyom áll rendelkezésére: a férfi zsebében két papírt találtak, rajtuk betűk és számok. A hatóságok szerint gyilkosság történt, és biztosak benne, az üzenetek elárulnának valamit a gyilkosról vagy a gyilkosságról. Hiába telt el azonban több mint egy évtized, hiába próbálkoztak az FBI emberei és az amerikai kódfejtők szövetségének tagjai, a rejtjelet nem sikerült feltörni. „Mi tényleg jók vagyunk ebben a dologban – nyilatkozta Dan Olson, az FBI vonatkozó osztályának vezetője. – De most örülnénk egy kis segítségnek.”
McCormick édesanyja közölte a nyomozókkal, fia gyermekkora óta használja a titkosírást, annak kulcsát azonban még neki sem árulta el soha. Az FBI ezért reméli, hogy hasznos információkat talál a papírokon, mely segíthet megoldani az egyik legkülönösebb megoldatlan FBI-ügyet. „De ha kiderül, hogy csak egy bevásárlólista vagy szerelmeslevél az egész, akkor is tudni szeretnénk a megoldást – magyarázta Olson. – Egy sosem látott kódrendszerről van ugyanis szó, és felettébb kíváncsiak vagyunk.”
Szentkirályi Alexandra: Ne a kocsmalobbi irányítson Budapesten
