Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi lap Claudia Blumer A kis nemzetgyűlési választás című cikkében elemzi a hétvégén a kantonban tartandó voksolás jelentőségét. A zürichi voksolás messze túlmutat a kanton jelentőségén, mert megbízható mérceként szolgál a fél év múlva tartandó nemzetgyűlési választásokra. Németországhoz hasonlóan, ahol az észak-rajna–vesztfáliai voksolást nevezik „kis Bundestag-választásoknak”, a zürichi voksolás kicsiben lefedi az alpesi köztársaságot. Többek között azért is, mert Zürich kantonban él a svájciak ötöde. A legtöbb esetben igen hasonló a pártok országos és zürichi támogatottsága. A vallási megalapozottságú pártok támogatottságának mérése nem könnyű. A katolikus gyökerű kereszténydemokraták mindig gyengébben szerepeltek a protestáns többségű Zürichben, mint országosan. Míg az Evangélikus Néppárt (EVP) mindig jobb eredményt ért el a zwingliánus városban.
Korábban jelentős különbségek voltak a Svájci Néppárt (SVP) eredményeiben, amely Zürichben hagyományosan jobban szerepelt az országos átlagnál. A különbségek azonban csökkenő tendenciát mutatnak. Míg a zürichi SVP 1991-ben még 7,5 százalékkal szerepelt jobban az országos eredménynél, addig ez a különbség 2007-ben már csak 1,6 százalékot tett ki. Viszonylag megbízható mérceként szolgál a zürichi voksolás a szocialisták szereplésére is, hiszen 2007-ben mindkét alkalommal 19,5 százalékot kaptak.
Der Tagesspiegel (Tagesspiegel.de)
A balközép berlini lapban Stefan Jacobs Sarrazin a berlini FDP színeiben indul című cikkében tudósít a fővárosi liberálisok meglepő húzásáról. A Németország felszámolja magát című könyv szerzője, a Szövetségi Jegybank egykori elnökségi tagja és volt berlini pénzügyi szenátor a segélyekből élőket illető bírálata miatt a teljesítményorientált liberálisoknál ideális személyi megoldásnak számít. Miközben a berlini FDP a közvélemény-kutatásokban három százalékon áll, addig a tartományi elnökség Sarrazinnal a két számjegyű eredményt is elképzelhetőnek tartja. „Ő egy éven belül több könyvet adott el, mint amennyit az SPD tagjai el tudnak olvasni” – nyilatkozta egy vezető liberális politikus. A volt szenátorral az FDP nemcsak egy kiváló pénzügyi szakembert nyerhet, hanem egy kitűnő szónokot is. Sarrazin betölti azt az űrt, amit a korábbi berlini frakcióvezető, Martin Lindner 2009-es távozásával hátrahagyott. Egyelőre tisztázatlan, mi lesz Christoph Meyerrel, aki a tartományi pártot és a frakciót vezeti. A 35 éves jogász a liberális ügyek szenvedélyes védője, de még a 140 fős pártbázison belül sem számít igazán ismertnek. Jelenleg egy formális tény akadályozza Sarrazin indulását, ő még az SPD tagja. „Eredetileg akkor akartam kilépni, ha az abszurd kizárási eljárás végleg kudarcot vallott” – mondta a 66 éves politikus.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját