Lehet liberális a rasszistából

A Der Tagesspiegel arról tudósít, hogy a németországi muzulmánokat élesen bíráló volt SPD-politikust kívánnak listavezetőjükként indítani a berlini liberálisok. A Tages-Anzeiger a hétvégi zürichi választási eredményeket az őszi országos voksolás előfutárának tekinti.

2011. 04. 01. 11:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi lap Claudia Blumer A kis nemzetgyűlési választás című cikkében elemzi a hétvégén a kantonban tartandó voksolás jelentőségét. A zürichi voksolás messze túlmutat a kanton jelentőségén, mert megbízható mérceként szolgál a fél év múlva tartandó nemzetgyűlési választásokra. Németországhoz hasonlóan, ahol az észak-rajna–vesztfáliai voksolást nevezik „kis Bundestag-választásoknak”, a zürichi voksolás kicsiben lefedi az alpesi köztársaságot. Többek között azért is, mert Zürich kantonban él a svájciak ötöde. A legtöbb esetben igen hasonló a pártok országos és zürichi támogatottsága. A vallási megalapozottságú pártok támogatottságának mérése nem könnyű. A katolikus gyökerű kereszténydemokraták mindig gyengébben szerepeltek a protestáns többségű Zürichben, mint országosan. Míg az Evangélikus Néppárt (EVP) mindig jobb eredményt ért el a zwingliánus városban.

Korábban jelentős különbségek voltak a Svájci Néppárt (SVP) eredményeiben, amely Zürichben hagyományosan jobban szerepelt az országos átlagnál. A különbségek azonban csökkenő tendenciát mutatnak. Míg a zürichi SVP 1991-ben még 7,5 százalékkal szerepelt jobban az országos eredménynél, addig ez a különbség 2007-ben már csak 1,6 százalékot tett ki. Viszonylag megbízható mérceként szolgál a zürichi voksolás a szocialisták szereplésére is, hiszen 2007-ben mindkét alkalommal 19,5 százalékot kaptak.

Der Tagesspiegel (Tagesspiegel.de)

A balközép berlini lapban Stefan Jacobs Sarrazin a berlini FDP színeiben indul című cikkében tudósít a fővárosi liberálisok meglepő húzásáról. A Németország felszámolja magát című könyv szerzője, a Szövetségi Jegybank egykori elnökségi tagja és volt berlini pénzügyi szenátor a segélyekből élőket illető bírálata miatt a teljesítményorientált liberálisoknál ideális személyi megoldásnak számít. Miközben a berlini FDP a közvélemény-kutatásokban három százalékon áll, addig a tartományi elnökség Sarrazinnal a két számjegyű eredményt is elképzelhetőnek tartja. „Ő egy éven belül több könyvet adott el, mint amennyit az SPD tagjai el tudnak olvasni” – nyilatkozta egy vezető liberális politikus. A volt szenátorral az FDP nemcsak egy kiváló pénzügyi szakembert nyerhet, hanem egy kitűnő szónokot is. Sarrazin betölti azt az űrt, amit a korábbi berlini frakcióvezető, Martin Lindner 2009-es távozásával hátrahagyott. Egyelőre tisztázatlan, mi lesz Christoph Meyerrel, aki a tartományi pártot és a frakciót vezeti. A 35 éves jogász a liberális ügyek szenvedélyes védője, de még a 140 fős pártbázison belül sem számít igazán ismertnek. Jelenleg egy formális tény akadályozza Sarrazin indulását, ő még az SPD tagja. „Eredetileg akkor akartam kilépni, ha az abszurd kizárási eljárás végleg kudarcot vallott” – mondta a 66 éves politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.