Kazahsztán a világ kilencedik legnagyobb országa, azonban lakossága a legújabb adatok szerint csupán 15,5 millió fő. Az ország mai területe a 18. század során került orosz uralom alá, majd a Szovjetunió 1991-es szétesése után vált függetlenné. A közép-ázsiai ország gazdasága nagyrészt a gazdag nyersanyagkészletre épül. A világgazdasági válság hatása itt is érvényesült, de tavaly már 7 százalékos volt a növekedés.
Jelenleg 12 800 dollár az egy főre jutó bruttó nemzeti termék, amivel a 90. helyen áll a világrangsorban, azonban a munkanélküliség csupán 5,5 százalékos. A válság alatt az ázsiai ország 19 milliárd dolláros hitelt volt kénytelen fölvenni a Nemzetközi Valutaalaptól, de az olajárak napjainkban zajló emelkedése jó kilátásokat jelent Kazahsztánnak.
Nem akart 2020-ig elnök lenni?
Nurszultan Nazarbajev 1990 óta áll Kazahsztán élén, győzelmet aratott az 1999-es és a 2005-ös elnökválasztáson is. Legközelebb 2012-ben kellett volna elnökválasztásokat tartani, de Nazarbajev február 4-én aláírt egy rendeletet, melynek értelmében április 3-án elnökválasztást tartanak Kazahsztánban. A kazah államfő korábban elutasította azt a parlament alsó- és felsőháza által is jóváhagyott törvényt, amely lehetővé tette volna, hogy népszavazással 2020-ig meghosszabbítsák hatalmát.
A mostani választáson három jelölt indul Nazarbajeven kívül, de a kazahsztáni politikai viszonyok között szinte elképzelhetetlen, hogy akár csak második fordulóra kerüljön sor a közép-ázsiai országban. Nemzetközi civil szervezetek jelentése szerint az ellenzéki jelöltek kampánya gyakorlatilag nem látható, és a kormánypárti jelölt mindent dominál.
„Semmi esélyem sincsen”
Mels Eleusizov, aki már korábbi megmérettetéseken is részt vett, de most is az esélytelenek nyugalmával indul, azt hangsúlyozza, hogy a környezetvédelmi problémákra kívánja felhívni a figyelmet az indulásával. „Természetesen semmi esélyem sincsen a győzelemre, de egy nagyon reális szemléletet szeretnék bemutatni a választóknak” – mondta el Eleusizov újságíróknak, miután regisztrálta magát a voksoláson. Gani Kasymov, a Nemzeti Párt elnöke és Zhambul Akhmetbekov, a kommunista párt elnöke is ringbe száll, de ők alapvetően a fennálló hatalom embereinek tekinthetőek.
Nem volt jó döntés?
Nazarbajev valós ellenzéki alternatíváit vagy kizárták a választásból, vagy pedig kevés idejük maradt arra, hogy felkészülhessenek rá. Az ellenzéki pártok arra szólították föl a híveiket, hogy maradjanak távol a választásoktól. Vlagyimir Kozlov, az Algha párt elnöke egy Almatiban tartott gyűlésen kijelentette, hogy azért kell bojkottálni a vasárnapi elnökválasztást, mert így lehet tiltakozni az elkövetett jogsértések ellen. Az elnökkel szemben állók az interneten is próbálják távolmaradásra bírni a szavazókat.
Az eddigi választásokon legalább az ellenzék elindult, míg most ez nem történt meg, ezért rendkívül unalmas a mostani kampány – hangsúlyozta Andrei Chebotarev, az egyik ellenzéki alternatív csoport vezetője. Véleménye szerint érdemesebb lett volna részt venni a küzdelemben, mivel így jobban tudtak volna készülni a következő választásokra.
(Forrás: rferl.org, CIA Factbook)
Magyar segítség a románoknak, fegyelmezetlenség miatt bosszankodik a kapitány
