folha.uol.com.br, estadao.com.br – Brazília
A hivatalos brazil közlönyben – a Diário oficial da Uniaóban – is megjelent az elnök asszony, Dilma Rousseff határozata, amely elrendelte a kis- és középvállalkozások minisztériumának felállítását. Az új tárca megalakítása az első brazil elnöknő tavalyi kampányígérete volt. Az azonban csak a második negyedévben dől el, hogy mennyi pénz jut a költségvetésből a vállalkozók intézményére, és azt sem tudni, hogy milyen lesz a tárca felépítése, illetve hány vezető tisztségviselőt állítanak az élére. A két lap tudomása szerint az egyik kínai építőipari cég, a China Comunications Construction Company (CCCC) akarja fizetni a brazil gyorsvasút – trem-bala – építési költségeinek 85 százalékát. Az óriásvállalat nemrég küldött hivatalos szándéknyilatkozatot a brazil kormánynak, amelyben jelezték a kormánynak, hogy cserébe kormánygaranciát várnak.
dn.pt – Portugália, abc.es, cincodias.com – Spanyolország
A portugál napilap összegezte és osztályozta a tavaly kapott betegreklamációkat, és megállapította, hogy az egészségügyi felügyelő szerv (ERS) a 8188 kifogás túlnyomó többsége a magánkézbe adott intézményeket bírálta. 4018 bennfekvő és 3554 járóbeteg tett panaszt a kezelés, az adminisztráció vagy a bánásmód minőségére. Az adatkezelésen kívül (2040 panasz) az egy óránál hosszabb várakozást (1800), a kezelést (1229), az elszámolást (770) és a bánásmódot kifogásolták leginkább a betegek.
A spanyol konzervatív napilap (ABC) viszont újra elővette a spanyol fizetős pénzügy kérdését, miután a Cinco Días című gazdasági napilapban a héten megjelent a társadalombiztosítási kassza nagy hiányát tárgyaló elemzés. Az ABC szerint bár senki nem akarja egészen költségtérítésessé tenni a betegellátást, egy lényeges ok miatt meg kellene fontolni a részleges változatot. A társadalombiztosítási kassza tízmilliárd eurós hiánnyal küszködik – az ellenzéki Néppárt (PP) szerint 15 milliárd a hiány –, mert a válság miatt növekvő munkanélküliség hatására egyre kevesebben fizetik a járulékokat a bérükből. Leire Pajín, a szocialista kormány tárcavezetője határozottan cáfolta a néppárti szakértővel folytatott heves pénteki parlamenti vitában is, hogy a kormány erre készülne. De a hét elején Ramón Luis Valcárcel, Murcia tartomány néppárti elnöke arra buzdította a spanyolokat, hogy „legyenek bátrak, és vállalják magukra a közszolgáltatások egy részét, például az egészségügyben”. Az ABC elemzése szerint válaszút elé kerültek a következő spanyol kormányok: vagy több adót vetnek ki, vagy kötelezővé teszik a költségtérítést a betegellátásért. A háziorvosok egyesületének (Semergen) vezetője Julio Zarco úgy véli, hogy részben a decentralizáció is hozzájárult a társadalombiztosítási kassza hiányához. De szerinte mielőtt bevezetnék a költségtérítés valamelyik formáját, nem ártana elvégezni a rendszer hatástanulmányát is.
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban