A miniszter közös diplomáciai sikernek nevezte, hogy a soros magyar elnökség idején lezárhatták a közös agrárpolitika (KAP) jövőjéről szóló közlemény vitáját. Hozzátette, hogy az EU agrárminisztereinek tanácsa kétharmados többséggel fogadta el az elnökségi következtetéseket. Az elfogadott dokumentum tartalmazza a bizottság legfontosabb törekvéseit, ez pedig jó alapot jelent az Európai Parlamenttel folytatandó egyeztetéshez – mondta.
Fazekas Sándor aláhúzta: az unió tagállamai között széles körű az egyetértés abban, hogy a mezőgazdaság és a vidék továbbra is közös politika és közös finanszírozás alá tartozzon. Így a KAP továbbra is szolgálhatja azt a három fontos célkitűzést – amelyet a bizottság is megfogalmazott közleményében és a tanács szintén megerősített – azaz, hogy az élelmezés stratégiai kérdés, ami egyaránt jelent piaci és szociális funkciókat; a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodást; továbbá a kiegyensúlyozott területi fejlődés lehetőségét, amely infrastrukturális, foglalkoztatási és diverzifikációs feladatokat jelent.
Méltányosság és nemzeti rugalmasság
A vidékfejlesztési miniszter emlékeztette a jelenlévőket: el kell érni az egyenlő versenyfeltételek biztosítását az unió egységes piaci határain belül és azon kívül is. Külön szólt arról, hogy a közvetlen jövedelemtámogatásokat méltányosabban kell elosztani a tagállamok között. Emellett számos tagország azonban úgy véli, hogy a nemzeti rugalmasságot meg kell őrizni bizonyos kérdésekben – tette hozzá. Jelezte: a KAP-pal szembeni további elvárás, hogy vegye figyelembe a környezet megóvását célzó elvárásokat is.
Fazekas Sándor beszélt az EU Duna régió stratégiáról is, hangoztatva: a Duna stratégia összeurópai szempontból szimbolikus erővel bír, hiszen nyolc uniós tagállam és további hat ország vesz részt a nagyszabású tervben. Ez a stratégia – mezőgazdasági szempontból nézve – hozzájárul a környezeti kockázatok kezeléséhez, a biológiai sokféleség megőrzéséhez, a vidéki munkahelyteremtéshez, valamint a kutatás-fejlesztés területén elért eredmények hasznosításához.
José Manuel Silva Rodriguez, az Európai Bizottság mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős főigazgatója azt emelte ki, hogy a megújított KAP-nak a fenntartható fejlődést és a biztonságos élelmiszerellátást kell szolgálni, különös tekintettel arra, hogy 2050-re meg kell duplázni az élelmiszer-termelést a világon, mivel rendkívüli módon nő a föld népessége.
(MTI)
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
