Titokban próbálnak kiegyezni a Nyugattal Kadhafiék?

Londonban tárgyalt a napokban Kadhafi egyik fiának tanácsadója a Guardian című brit lap pénteki jelentése szerint.• A szankciók miatt a saját népe fogja elűzni a diktátort?

MNO
2011. 04. 01. 5:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap meg nem nevezett brit kormányforrásokra hivatkozva adott hírt arról, hogy Moammer el-Kadhafi második legidősebb fiának, Szaif al-Iszlám el-Kadhafinak egyik magas rangú tanácsadója – Mohamed Iszmail – az elmúlt napokban Londonban járt, s küldetése egyike volt az elmúlt két hét számos kapcsolatfelvételének Líbia és a Nyugat között.

A brit külügyminisztérium sem megerősíteni, sem megcáfolni nem volt hajlandó a lapértesülést. A Foreign Office egyik szóvivője úgy reagált, hogy nem fognak folyamatosan kommentárokat adni a líbiai hivatalos személyekkel való kontaktusaikról, s bármiféle kapcsolatfelvételről is legyen szó, „világossá tettük, hogy Kadhafinak távoznia kell”.

Szerdán Musza Kusza líbiai külügyminiszter, Moammer el-Kadhafi egyik közeli tanácsadója pártolt el a líbiai vezetőtől és szökött Londonba. Az al-Dzsazíra arab hírtévé csütörtökön azt jelentette, hogy „számos, Kadhafihoz közel álló személyiség hagyta el Líbiát, s Tuniszba ment”, de ezeket a híreket egyelőre nem erősítették meg.

Bosszankodnak Obama döntése miatt

A washingtoni kongresszusban sokan furcsállják, hogy az Egyesült Államok szombattól nem vesz részt a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű fegyveres erők elleni nyugati koalíciós légi csapásokban. Robert Gates amerikai védelmi minisztert és Mike Mullen tengernagyot, az egyesített vezérkar főnökét csütörtökön meghallgatta a szenátus és a képviselőház fegyveres testületeket ellenőrző bizottsága.

Gates egyebek között elmondta, hogy miután a NATO vette át a líbiai műveletek irányítását, az Egyesült Államok szombattól nem vesz részt a légi csapásokban. A kongresszusi tagok közül sokaknak az volt a véleménye: érthetetlen, hogy Barack Obama kormánya miért vonul ki a líbiai hadműveletből, amikor az sikeresnek tűnik. Furcsa, zavaros, bosszantó – ezekkel a jelzőkkel illették a döntést.

Több mint négyszázan tűntek el

Több mint négyszáz embert tűnt el Kelet-Líbiában a Moammer Kadhafi uralma elleni lázadás kezdete óta, az elmúlt hat hétben, s a vörös félhold líbiai szervezete attól tart, hogy sokakat közülük megöltek vagy elfogtak a kormánykatonák. A hozzátartozók kitették a bengázi kórház előcsarnokának falára az eltűntek fényképét, megadva saját telefonszámukat arra az esetre, ha valaki az illető eltűnt nyomára bukkanna.

A falakon és a kórház bejáratánál több mint 120 fénykép van kitéve. Legalább négy eltűnt katonai egyenruhában látható, van köztük négy orvos és három újságíró. Az eltűntek többsége azonban munkanélküli fiatal, aki önkéntesen csatlakozott a lázadókhoz.

A líbiai vörös félhold bengázi irodája szerint a városban és környékén 353 eltűntről tudnak, 17 embernek veszett nyoma Adzsdábíja városban, 21-nek az északkelet-líbiai al-Bajda, 22-nek pedig Tikra településen. Többségük polgári lakos. A brit kormány csütörtökön közzétett emberi jogi jelentésében az szerepel, hogy a Kadhafi elleni megmozdulások kezdete óta mintegy ezer ember halt meg a líbiai összecsapásokban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.