Többet a szegényeknek, többet a betegeknek

Több mint 4 billió dollárral csökkentené a hiányt tíz év alatt a republikánusok frissen bemutatott költségvetési tervezete – írja a The Los Angeles Times. Még csak néhány napja kezdődött, de máris eldurvult a választási rendszer megváltoztatásáért folytatott kampány Nagy-Britanniában – tudósít a BBC. A „nem”-szavazat hívei rasszizmussal vádolják az „igeneseket”, azok szerint viszont éppen ellenfeleink „dicsekedhetnek” szélsőjobboldali kapcsolatokkal.

Kovács N. László
2011. 04. 03. 18:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Los Angeles Times (www.latimes.com)

Több mint 4 billió dollárral csökkentené a hiányt tíz év alatt a republikánusok frissen bemutatott költségvetési tervezete – írja a The Los Angeles Times. A dokumentum ugyan csak kedden kerül nyilvánosságra, Paul Ryan, a konzervatívok wisconsini képviselője már vasárnap szólt róla néhány szót a Fox News egyik műsorában.

Ryan, a republikánusok költségvetési szakértője és a büdzsét felügyelő kongresszusi bizottság elnöke úgy véli, a szociális kiadások átszervezése vezethet az adósság megregulázásához. A republikánusok terve jóval tovább megy, mint az az irat, amit Obama bocsátott közre februárban. Az elnök „csupán” 1,1 billió dollárt spórolna meg tíz év leforgása alatt, főleg a bevételek növelésével és bizonyos területeket érintő elvonásokkal.

Az ellenzékiek azonban nem csupán nagyobb összeget vonnának el, de szerkezeti reformokat is bevezetnének, melyek főként az egészségbiztosítási rendszereket érintenék. Ryan „növekedésbarát” – azaz vélhetőleg a jelenleginél alacsonyabb – adókat is ígért, közelebbit azonban nem árult el. A főbb rendelkezések szerint a Medicare programban részt vevők 2021-től kezdve szövetségi szinten meghatározott magánbiztosítói csomagok közül válogathatnának. Ez a „prémium támogatási rendszer” Ryan szerint igazságosabbá tenné a befizetések eloszlását, főként a gazdag, idősebb vagy visszavonult betegre róva nagyobb költségeket. „Többet a szegényeknek, többet a betegeknek, kevesebbet a módosabbaknak – nyilatkozta a politikus. – Így menthetjük meg a rendszert.”

A kifejezetten alacsonyabb keresetű adófizetők számára fenntartott Medicaid is átalakulna: Ryan tervei szerint a szövetségi kormány blokkokban juttatná a támogatásra fordítható pénzt az államoknak, melyek így jobban beleszólhatnának az elosztás mikéntjébe. A támogatók szerint ez rugalmasabb, igazságosabb támogatáshoz vezetne, a kritikusok azonban a leginkább rászorulókat féltik. A republikánusok remélik, a tervezet a 2012-es elnökválasztási kampány során is előnyükre válik.

A konzervatívok az elnökénél lényegesen fajsúlyosabb javaslattal a pénzügyi krízisre komolyabb megoldást előállító párt szerepében kívánják mutatni magukat. „Tudom, hogy ezzel muníciót adunk ellenfeleink kezébe, de az itt leírtakat csak hazugsággal és demagógiával tudják megcáfolni – magyarázta Ryan. – Ha ezt teszik, az az ő szégyenük, nem a miénk.”

A javaslat nehéz időkben érkezik: a republikánus többségű képviselőház és a demokraták által irányított szenátus folyamatos háborúban áll a költségvetés kérdésében. Mivel az akkor még mindkét kamarát irányító kormánypárt nem fogadott el büdzsét a 2011-es pénzügyi évre, a tavalyi pénteken lejár, megegyezés pedig nem született, a kormányzat működése akár le is állhat a jövő héttől kezdve.

BBC (www.bbc.co.uk)

Még csak néhány napja kezdődött, de máris eldurvult a választási rendszer megváltoztatásáért folytatott kampány Nagy-Britanniában – tudósít a BBC. A nem szavazat hívei rasszizmussal vádolják az igeneseket, azok szerint viszont éppen ellenfeleik „dicsekedhetnek” szélsőjobboldali kapcsolatokkal.

A vitát egy szórólap váltotta ki, melyet a támogatók terjesztenek. Az alternatív, azaz arányosabb képviseletet biztosító választási rendszer előnyeit taglaló pamflet hírességek ajánlását is tartalmazza: többek között Stephen Fry, Colin Firth és Honor Blackman is az igen szavazatra buzdít a kérdésben tartandó népszámláláson. A nemesek azonban különös dologra bukkantak: a szórólapból a jelek szerint két változat készült. A Londonba és más, a kritikusok szerint magas színes bőrű populációval rendelkező helyekre eljuttatott verzióban szerepel Benjamin Zephaniah fekete költő is, míg a Sussex és Cornwall lakói által kapott verzióban nem.

„Ez a szórólap remekül előrevetíti, mi lesz, ha bevezetik az alternatív rendszert – nyilatkozta az ellenzők szóvivője. – Ahogy most az igenesek egyes helyeken szégyellik Zephaniah támogatását, úgy fognak a pártok a szélsőségesek voksaiért küzdeni, ha azok listáról a parlamentbe juttatják még egy képviselőjüket.” Az ellenoldal szerint a vádaskodással sosem látott mélységbe süllyedt a nem-kampány. „Csupán egy dolgot szeretnénk megjegyezni. Mellettünk áll a Fekete Szavazat Hadművelet, a Brit Muzulmánok Tanácsa és egy sor más kisebbségi szerveződés. A másik oldal mellett pedig a Brit Nemzeti Párt. Mindenki vonja le magának a következtetést.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.