Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Az FDP-búgócsiga című cikkében elemzi a liberálisok személyi változásainak hátterét. Mint írják, a párt megújulása „tömegkarambolhoz” vezetett, mert a kormányon és a frakcióban tevékenykedő liberálisok nem kívántak lemondani posztjukról és a fiatal gárda nem olyan ügyes, hogy azokat megszerezze, ezért a „közlekedés” összeomlott. Rainer Brüderle évtizedek után lemondott a rajna-vidék–pfalzi tartományi miniszterelnökségről. Cornelia Pieper, aki a keleti tartományokban sohasem tudott igazán új csoportokat megszólítani, feladta Szászország–Anhaltban az elnökséget. Andreas Pinkwart Észak-Rajna–Vesztfáliában amúgy is távozott a politikából. Birgitt Homburger Baden-Württembergben csak azért mondott le, hogy újra elinduljon, s a Bundestag-frakció vezetéséhez foggal-körömmel ragaszkodik.
Ezért az FDP megújulása a székfoglaló nevű játék egyik változatához hasonlít. Philipp Rösler marad a hálátlan egészségügyi miniszteri székben. Neki kell átvennie a pártelnöki posztot, ezért elismerésül megkapja az alkancellár papírmasé koronáját. Melyik választó hiszi el a liberálisoknak, hogy ez tényleg a nagy ívű megújulás? Ezt a kérdést a pártkongresszus küldöttei is megkérdezhetik, akiknek a személyi választásokat is meg kellene erősíteniük. A közvélemény-kutatások és a tartományi gyűlési választások eredményei által megbénított FDP forradalom előtti állapotban van. Ezért az utolsó szót még nem mondták ki a személyi kérdésekben.
A kancellár koalíciós partnerének búgócsigaszerű mozgását vegyes érzelmekkel figyeli. Egyrészt kapóra jöhet neki, hogy az FDP „megújulása” nem vezet olyan kormányátalakításhoz, amelyik befolyásolná a koalíció összetételét. Másrészt az is várható, hogy a szabad demokraták belső vitái egyelőre nem jutnak nyugvópontra, attól kell tartania, hogy a liberálisok most tartalmi kérdésekről kívánnak vitákat kirobbantani. Elsősorban az FDP nyilvánvaló gyengélkedése okán komolyan el kell gondolkodnia a további lehetséges koalíciós partnerekről a 2013-as választásokat követően. Kevés szól amellett, hogy a következő két évben nyugodtan és sikeresen lehessen kormányozni.
Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív zürichi napilap A sajtótanács helyt ad a Weltwoche elleni panasznak című cikkében foglalkozik a sajtószabadság svájci határaival. A Svájci Sajtótanács (az ottani médiahatóság) elismeri a média ama jogát, hogy az iszlámot, vagy más vallásokat alapjaiban bírálja. De egy sajtóterméknek nincs joga arra, hogy ilyen véleménycikket bármilyen, egész más összefüggésben készített archív képpel illusztráljon.
A Weltwoche 19/2010-es kiadásában egy, az iszlámot bíráló cikknek egy Koránból vett idézettel adtak címet: „Gyilkoljátok őket, ahol éritek.” A szerző arra a következtetésre jutott, hogy a muzulmán hit és a jogállam, valamint a demokrácia összeegyeztethetetlen, ezért az lenne a jó következetes, ha betiltanák.
A cikk illusztrációja muzulmánokat mutat, amint a berni Bundesplatzon tüntetnek. Az egyik lefényképezett, akinek arca jól kivehető, panasszal élt a sajtótanácsnál. A képet évekkel korábban készítették, amikor a dán Mohamed-karikatúrák ellen tiltakoztak. A lapban megjelent kép nem tekinthető jelképesnek, áll a sajtótanács kedden nyilvánosságra hozott állásfoglalásában. Ráadásul a kép ismételt, egész más összefüggésben történő nyilvánosságra hozatalához nem járultak hozzá. Aki békésen tüntet saját vallásáért, annak nem kell azzal számolnia, hogy képét később egy cikk illusztrációjához használják, ahol a lefényképezett személyt potenciális erőszakoskodónak és az alkotmány ellenségeként denunciálják.
A cikk negatív üzenetei egyértelműen visszahullanak az illusztrációul szolgáló személyekre. Márpedig senki sem kényszeríthető arra, hogy bűnbak legyen olyan helyzetekben, melyek sem személyével, sem a felvétel készítésével nem állnak kapcsolatban. A Svájci Sajtótanács megállapította, hogy a Weltwoche a képek nyilvánosságra hozatalával megsértette a panaszos személyiségi jogait.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak