Tüntetések Szíriában

Demokráciakövetelő tüntetések robbantak ki a pénteki muzulmán nagyimát követően több szíriai városban, elutasítva Bassár el-Aszad elnöknek két nappal korábban a korlátozott reformokra tett ígéretét; az állami hírügynökség szerint országszerte nyugodt a helyzet, szemtanúk szerint viszont Damaszkusz egyik déli elővárosában négy tüntetőt megöltek a rendfenntartók.

MNO
2011. 04. 01. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Polgárjogi aktivisták szerint tüntetések törtek ki Damaszkusz mellett Bánjászban, az északnyugati országrészben fekvő Latakia kikötővárosban, a déli Deraában – ahol két hete először robbantak ki kormányellenes megmozdulások –, valamint a demonstrációk kezdete óta most első ízben a kurdok lakta északi régiókban is: Kamisliben és Amudában. Szíria a leginkább tekintélyelvű módszerekkel kormányzott közel-keleti ország, ahol a Baasz Párt egyeduralma már csaknem fél évszázada tart. Az elmúlt két hét kormányellenes tüntetései péntekig már legalább 61 halálos áldozatot követeltek. Ez a 45 éves Aszad elnök hatalma elleni legkomolyabb kihívás azóta, hogy tizenegy évvel ezelőtt átvette az elnöki tisztséget apjától, a néhai Háfez Asszadtól.

A szíriai állami hírügynökség szerint Deraában és Latakiában is tüntettek pénteken a reformok felgyorsítása érdekében, több tartományban pedig a „nemzeti egységet és a stabilitást” támogató demonstrációkat tartottak, de országszerte nyugodt a helyzet. Szemtanúk viszont arról számoltak be, hogy Damaszkusz egyik elővárosában, Dumában legalább négy tüntetőt megöltek, több tucat másikat pedig megsebesítettek a rendfenntartó erők, amikor tüzet nyitottak a tömeg feloszlatására. Előzőleg a pénteki imát követően a mecsetekből kiáramló demonstrálók kövekkel dobálták meg a rendfenntartókat. Helyi lakosok szerint ez utóbbiak könnygázgránátokat is bevetettek. Egy szemtanú szerint Deraában ötezren tüntettek, az adatot független forrásból egyelőre nem sikerült megerősíteni.

Bassár el-Aszad elnök szerdán, a megmozdulások kezdete óta először beszédet intézett népéhez, de csalódást okozott azoknak, akik széles körű reformok bejelentését – többek között az 1963 óta érvényben lévő, az ellenzéki hangok elfojtására használt szükségállapot eltörlését – várták tőle. A szíriai elnök szerint ugyanis országa számára fontosabb a stabilitás, mint a politikai reformok, és az utóbbiak amúgy sem függhetnek olyan átmeneti külső tényezőktől, mint a térség forrongása. Az elnök azt állította, hogy „kis csoport összeesküvő akar zűrzavart kelteni Szíriában”. Aszad utalt ugyan a szükségállapot feloldására, de csak mint hosszabb távú reformok részelemére. Az elnök csütörtökön utasítást adott egy olyan bizottság felállítására, amely megszövegezné a szükségállapotot kiváltó terrorizmusellenes törvényt. Aszad bírálói ezt elutasítják, mondván, az állami szerveket nagyrészt olyan jogosítványokkal ruházná fel, mint a szükségállapot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.