Polgárjogi aktivisták szerint tüntetések törtek ki Damaszkusz mellett Bánjászban, az északnyugati országrészben fekvő Latakia kikötővárosban, a déli Deraában – ahol két hete először robbantak ki kormányellenes megmozdulások –, valamint a demonstrációk kezdete óta most első ízben a kurdok lakta északi régiókban is: Kamisliben és Amudában. Szíria a leginkább tekintélyelvű módszerekkel kormányzott közel-keleti ország, ahol a Baasz Párt egyeduralma már csaknem fél évszázada tart. Az elmúlt két hét kormányellenes tüntetései péntekig már legalább 61 halálos áldozatot követeltek. Ez a 45 éves Aszad elnök hatalma elleni legkomolyabb kihívás azóta, hogy tizenegy évvel ezelőtt átvette az elnöki tisztséget apjától, a néhai Háfez Asszadtól.
A szíriai állami hírügynökség szerint Deraában és Latakiában is tüntettek pénteken a reformok felgyorsítása érdekében, több tartományban pedig a „nemzeti egységet és a stabilitást” támogató demonstrációkat tartottak, de országszerte nyugodt a helyzet. Szemtanúk viszont arról számoltak be, hogy Damaszkusz egyik elővárosában, Dumában legalább négy tüntetőt megöltek, több tucat másikat pedig megsebesítettek a rendfenntartó erők, amikor tüzet nyitottak a tömeg feloszlatására. Előzőleg a pénteki imát követően a mecsetekből kiáramló demonstrálók kövekkel dobálták meg a rendfenntartókat. Helyi lakosok szerint ez utóbbiak könnygázgránátokat is bevetettek. Egy szemtanú szerint Deraában ötezren tüntettek, az adatot független forrásból egyelőre nem sikerült megerősíteni.
Bassár el-Aszad elnök szerdán, a megmozdulások kezdete óta először beszédet intézett népéhez, de csalódást okozott azoknak, akik széles körű reformok bejelentését – többek között az 1963 óta érvényben lévő, az ellenzéki hangok elfojtására használt szükségállapot eltörlését – várták tőle. A szíriai elnök szerint ugyanis országa számára fontosabb a stabilitás, mint a politikai reformok, és az utóbbiak amúgy sem függhetnek olyan átmeneti külső tényezőktől, mint a térség forrongása. Az elnök azt állította, hogy „kis csoport összeesküvő akar zűrzavart kelteni Szíriában”. Aszad utalt ugyan a szükségállapot feloldására, de csak mint hosszabb távú reformok részelemére. Az elnök csütörtökön utasítást adott egy olyan bizottság felállítására, amely megszövegezné a szükségállapotot kiváltó terrorizmusellenes törvényt. Aszad bírálói ezt elutasítják, mondván, az állami szerveket nagyrészt olyan jogosítványokkal ruházná fel, mint a szükségállapot.
(MTI)
Halálos lakástűz pusztított Sárszentmihályon
