Zapatero döntött – nem indul jövőre

A spanyol írott és elektronikus sajtóban kiemelt helyen tárgyalják José Luis Rodríguez Zapatero, a kisebbségi szocialista kormányfő szombaton bejelentett döntését: jövőre nem indul az általános választásokon. A portugál sajtó két fontos híre, hogy a portugál politikai osztály két meghatározó képviselője is az IMF segítsége mellett foglalt állást, az Eurosondagem e heti felmérése pedig rögzítette egy új szocialista–szociáldemokrata nagykoalíció lakossági támogatását.

2011. 04. 02. 16:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

José Luis Rodríguez Zapatero, a kisebbségi spanyol szocialista miniszterelnök bejelentette a PSOE szombati nagyválasztmányi gyűlésén, hogy nem ő lesz a párt kormányfőjelöltje a jövő évi általános választásokon. Zapatero mindenesetre leszögezte, hogy csak a májusi helyhatósági választások után tartják meg az előzetes választásokat a pártban. A spanyolországi portálokon szalagcímes hírekben számoltak be Zapatero döntéséről. A baloldali kormányhoz közeli El País elemzése megállapította, hogy Zapaterót is felőrölte a gazdasági válság, akárcsak más vezetőket a világ, köztük az EU több országában. Az állami társadalomkutató intézet (CIS) legutóbbi felmérései alapján Zapatero népszerűsége (3,3 ponttal) alulmúlta két elődje, a négyszer kormányfőnek megválasztott Felipe González (1982–1996), és a néppárti (PP) José María Aznar (1996–2004) legrosszabb eredményeit is. A CIS abban látja Zapatero kudarcának legfőbb okát, hogy eleinte nem vett tudomást a gazdasági válságról, majd külső nyomásra kénytelen volt módosítani a kormányprogramjának több stratégiai pontját is. Nem használt neki kormányzási stratégiája sem, mert egyre inkább ő döntött a kormány és a párt személyi kérdéseiben is. Az El Mundo belső körökből úgy tudja, hogy Zapatero már csak egyetlen jelöltet akar látni szeptember elsején a jövő évi általános választásokra. A hír bejelentése után a hírportálok és lapok még inkább találgatják, kinek lehet a legnagyobb esélye, hogy Zapatero helyett induljon.

expresso.clix.pt – Portugália

A portugál lapokban és hírportálokon most a június ötödikére meghirdetett előre hozott választások eddigi fejleményeit foglalják össze. Az Expresso című hetilap fő híre szerint Aníbal Cavaco Silva, a jobboldali államfő már az IMF rövid távú segítségén dolgozik az ellenzéki szociáldemokratákkal és kereszténydemokratákkal, amelyet a csütörtöki államtanácsban többen támogattak rajta kívül. Mindazonáltal a jobboldali államfő óriási túlzásnak tartotta a hitelminősítők e heti leértékelő döntéseit. A lap tudomása szerint Brüsszel ellenzi a különutas megoldást.

A 86 éves Mário Soares, a szocialista párt (PS) egyik alapítója, kor- és tiszteletbeli elnöke közölte, hogy ő „nem tart nagyon” a valutaalaptól. A kétszeres állam- és háromszoros kormányfő szerint az IMF „kétszer is segítséget nyújtott (mindkétszer ő volt a kormányfő – a szerk.), és rendezte legsúlyosabb problémáit”. Párttársa, a múlt héten megbuktatott José Sócrates viszont továbbra is ellenáll a valutaalap behívásának.

A hetilap közölte az Eurosondagem iroda kilenc kérdésből készített felmérését, amely hűen kifejezi a portugálok lelkiállapotát a jelenlegi súlyos helyzetben. A többség (21,7 százalék) a szociáldemokrata (PSD), szocialista (PS) és kereszténydemokrata–néppárti (CDS/PP) nagykoalícióra számít, de nem tartják kizártnak a PSD–PS változatot sem (16,7). A megkérdezettek többsége (47,8) ellenezte az előre hozott választásokat, de a PS–PSD koalícióra jóval nyíltabban feltett kérdésre már 54,4 százalék válaszolt igennel. Sócratest bukása ellenére is 51,4 százalék tartaná meg a PS főtitkári tisztségében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.