665 millió dollár veszteséget jelentett a biztosító

A svájci Swiss Re – mérlegfőösszeg szerint a világ második számú viszontbiztosítója a német Munich Re mögött – 665 millió dollár veszteséget jelentett adó után csütörtökön az első negyedévről. Egy évvel korábban 158 millió dollár adózott eredménye volt. Az elemzők átlagosan 1,08 milliárdos veszteségre számítottak az első negyedévről.

MNO
2011. 05. 05. 6:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A visszaesést a sok természeti katasztrófának, főleg a japán és az új-zélandi földrengésnek és az ausztráliai árvizeknek tulajdonították a csütörtökön megjelent beszámolóban. A vagyon- és balesetbiztosításban a kártérítések és a költségek aránya a díjbevételhez képest (combined ratio) 163,7 százalékra romlott – egy évvel korábban 109,4 százalék volt –, és az élet- és egészségbiztosításban is kissé rosszabbodott a kifizetések aránya a bevételhez képest (benefit ratio), 89,4 százalékra 89,1 százalékról. Ezt már nem tudta ellensúlyozni, hogy a vagyonkezelésben a befektetések megtérülése tovább javult: 4,0 százalékra ugrott a tavalyi első negyedévi 2,8 százalékhoz képest. A Swiss Re díjbevétele 4,882 milliárd dollár volt, 2 százalékkal kevesebb a tavalyi első negyedévi 4,968 milliárdnál. Az elemzők átlagosan 5,2 milliárd dollárra számítottak.

A március 11-i japán földrengés és szökőár után a Swiss Re szakemberei a földrengések okozta károk és a halálos áldozatok számának erőteljes növekedését jósolták a következő évekre. A társaság elemzése szerint a népesség, illetve a városlakók száma gyors ütemben bővül a földmozgásra hajlamos területeken, így növekszik az ott élők kitettsége is. A Swiss Re tudomása szerint tavaly természeti csapások és emberi mulasztás miatt 218 milliárd dollár értékű gazdasági kár keletkezett, ebből világszerte 43 milliárd dollár volt a biztosított kár. Tavalyelőtt 68 milliárd dollár volt a gazdaságnak okozott kár a Swiss Re szerint.

Tavaly a Swiss Re adózott eredménye 74 százalékkal, 863 millió dollárra gyarapodott a 2009-es 496 millióról, pedig a vagyon- és balesetbiztosításban a kártérítések és a költségek aránya a díjbevételhez képest (combined ratio) 93,9 százalékra romlott 88,3 százalékról, és az élet- és egészségbiztosításban is rosszabbodott a kifizetések aránya a bevételhez képest (benefit ratio), 88,7 százalékra 83,8 százalékról. Ellenben a vagyonkezelésben a befektetések megtérülése 3,5 százalékra ugrott a 2009-es 1,8 százalékról. A Swiss Re díjbevétele tavaly 13 százalékkal, 19,652 milliárd dollárra csökkent a tavalyelőtti 22,664 milliárdról.

A Swiss Ret korábban alaposan megtépázta a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság, mert leértékelődtek a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsönökkel támogatott értékpapírok, amelyekből a csoportnak nagy portfóliója volt. A bajból egyebek közt az amerikai Warren Buffett nagybefektető jegyezte Berkshire Hathaway Inc. befektetési alap hárommilliárd frankos tőkeinjekciója segítette ki 2009-ben.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.