A megújuló energiába fektethet a lakosság

Elsősorban a lakosságnak indít a megújuló energiával foglalkozó nemzetközi cégek részvényeibe fektető zártvégű alapot az MKB Befektetési Alapkezelő Zrt. – közölte Csorba Nikoletta, az alapkezelő vezérigazgatója csütörtökön a Budapesten tartott sajtótájékoztatón.

MNO
2011. 05. 26. 12:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Daróczi Andor, az alapkezelő vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a négyéves futamidejű tőke- és hozamvédett származtatott befektetési alap tíz olyan nemzetközi vállalkozás részvényeibe fektet, amelyek lefedik a megújuló energetikát a termeléstől a felhasználásig.

A 10 ezer forint névértékű befektetési jegyeket június 23-ig lehet jegyezni minimálisan 100 ezer forint értékben 6 százalékos diszkont áron. Az alapkezelő a futamidő alatt 12 százalékos, éves szinten három százalékos hozamot fizet, de nincs hozammaximum, ami azt jelenti, hogy a futamidő végén a teljesítménytől függően többlethozamot is fizethet. Az alapkezelő arra számít, hogy a hasonló zártvégű alapjaik átlagosan 2-3 milliárd forint tőkéjét a megújuló energia tőke- és hozamvédett származtatott befektetési alap meghaladja.

Az alap befektetési jegyeit bevezetik a Budapesti Értéktőzsdére. A négyéves futamidőt a lakossági igények indokolják – mondta Csorba Nikoletta. A vezérigazgató magyarázata szerint a zártvégű alapok arra jók, hogy tőkevédelemmel a lakosság a részvénypiacon is „próbálkozzon”. Megjegyezte, az hiba, hogy az ügyfelek kockázatként csak a hozamcsökkenést érzékelik, a hozamemelkedést „adottságnak” tekintik.

A tíz kiválasztott cég – a Vestas Wind Systems, az EDF Energies Nouvelles, az Iberdrola SA, a Schneider Electric SA, a Siemens AG, a Solarworld AG, a First Solar Inc, a General Electric Co, a Nextera Energy Inc. és a Sunpower Corp-Class nemcsak jó nyereséget elérő cégek, hanem négy éven belül közülük várhatóan 2-3 összeolvad, s emiatt minden bizonnyal emelkedik a részvény árfolyama – mondta Daróczi Andor. A vezérigazgató-helyettes újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a megújuló energia támogatása mögött „politikai hátszél is van”, így kiszámíthatóbb a tevékenységük.

Azt, hogy magyar cég miért nincs a befektetési alap portfoliójának tízes listáján, az alapkezelő vezérigazgató-helyettese azzal magyarázta, hogy a két lehetőség, az E-Star és a PannErgy mögött nincs megfelelő opciós piac. Konstrukció szerint az MKB megújuló energia tőke- és hozamvédett származtatott befektetési alap saját tőkéjének 80 százaléka betétben lesz és 20 százalékát opciós részvényvásárlásra fordítják, aminek kosarában a tíz nemzetközi energetikai cég részvénye szerepel.

A sajtótájékoztatón résztvevő Gulyás Olivér, az MKB Bank projekfinanszírozási osztályvezetője az MTI kérdésére elmondta, hogy a bank sok energetikai projektet finanszíroz. A kötelező átvételi rendszer, azaz a megújuló energiatermelés támogatásának változása miatt a befektetők kivárnak, sőt, az országhatáron álló befektetők tovább lépnek, és Bulgáriában, valamint Romániában valósítják meg az energiaprojekjeiket.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.